ეროვნულმა არქივმა ნიკო ბურის დღიური გამოსცა
საქართველოს ეროვნულმა არქივმა გამოსცა ნიკო ბაგრატიონის, იმავე ნიკო ბურის დღიური, რომელიც წმინდა ელენეს კუნძულზე გადასახლებისას დაწერა.
დღიური საქართველოს ეროვნული არქივის გამოცემათა ციკლის - „მოგონებები, დღიურები, ჩანაწერები“ - პირველი ტომია.
დღიურში ავტორი თავის ყოველდღიურ ცხოვრებასა და განცდებს აღწერს. 1899 წელს აფრიკაში ლომებზე სანადიროდ წასული ნიკო ბაგრატიონის მოგზაურობას დაემთხვა ინგლისის მიერ სამხრეთ აფრიკის (ბურების) რესპუბლიკის წინააღმდეგ საომარი მოქმედებები.
ნიკო ბური დღიურში წერს: „გამახსენდა საყვარელი საქართველო! მთელი ჩემი არსება მოიცვა ბურებისადმი თანაგრძნობამ და უყოყმანოდ გულში ღრმად ამოვიჭერი - დავხმარებოდი თავისუფლების მოყვარულ პატარა ხალხს, რომელსაც ინგლისი მოსპობას უპირებდა“. ის ჩაერთო ომში და ბურების მხარეს იბრძოდა პოლკოვნიკის რანგში.  ომის დასასრულს ტყვედ ჩავარდა და წმინდა ელენეს კუნძულზე გადაასახლეს, სადაც მემუარებისა და მცირე დღიურის წერას შეუდგა.
ომის შემდეგ ნიკო ბური საქართველოში დაბრუნდა, მონაწილეობდა პირველ მსოფლიო ომში. საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ დარჩა თბილისში და ოპოზიციაში ჩაუდგა ადგილობრივ ბოლშევიკებს.  გადმოცემით, ის ცხოვრების ბოლო წლებში თბილისის ბაზარში სიგარეტით ვაჭრობდა.
ნიკო ბურის დღიურის ორიგინალი შედგენილია რუსულ ენაზე და დაცულია საქართველოს ეროვნული არქივის საისტორიო ცენტრალურ არქივში, ნიკო ბურის პირად საარქივო ფონდში. დღიური თარგმნა და გამოსაცემად მოამზადა ეროვნული არქივის თანამშრომელმა თამარ გაბუნიამ.

The National Archives of Georgia has published the Diary of Niko Bagration
The National Archives of Georgia published the diary of Niko Bagrationi (Niko the Boer), which he wrote during the exile to St. Helena.
The book is the first volume of the publication of the National Archives of Georgia - "Memories, Diaries, Records”.
The author describes his daily life and experiences. In 1899, Niko Bagrationi traveled to Africa for hunting on lions and his journey coincided with England's war against the Republic of South Africa (Boers).
Niko the Boer writes in his diary: “I remembered my favorite Georgia! All my creature embraced with the compassion to Boers and without any hesitation I wanted to help freedom-loving people who was going to be destroyed by England”. He was involved in the war and fought on the Boers side as a Colonel. At the end of the war he was captured and exiled to the island of St. Helena, where he started writing his memoirs and a small diary.
After the war Niko the Boer returned to Georgia and participated in the World War I. After the Sovietization of Georgia, he remained in Tbilisi and became an opposition of local Bolsheviks. According to the legend, in the last years of his life he traded with the cigarettes in the Tbilisi market.
The original Diary of Niko the Boer is created in Russian and is preserved in the Central Historical Archive, in personal fonds of Niko the Boer.  Tamar Gabunia, employee of the National Archives, prepared and translated the diary.