საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა მოსწავლე-ახალგაზრდობის რესპუბლიკურ სასახლეში დღეს საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა გამართა.
ღონისძიება საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა ნიკა გვარამიამ გახსნა.
გამოფენაზე წარმოდგენილია 1918-1924 წლებით დათარიღებული წერილობითი, ფოტო, კინო და ფონო დოკუმენტები, რომლებიც ასახავენ საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის ჩამოყალიბების პროცესს, მისი მთავრობის მოღვაწეობას, საქართველოში განვითარებული მოვლენებს.
„26 მაისს მოპოვებული დამოუკიდებლობა საქართველომ, სამწუხაროდ, დიდხანს ვერ შეინარჩუნა, რადგან ამისათვის ქვეყნის შიდა ძალები საკმარისი არ აღმოჩნდა.
ნიშანდობლივია, რომ პირველი რესპუბლიკის დროს არსებული სირთულეები დღესაც აქტუალურია. იმედი გვაქვს, რომ დღეისათვის საქართველოს შიდა რესურსები ნებისმიერ შემოტევას გაუძლებს და სირთულეების შემთხვევაში მსოფლიო თანამეგობრობის მხარდაჭერა არ მოგვაკლდება.
აქვე წარმოდგენილია ფოტოქრონიკა, რომელიც საქართველოში საბჭოთა ჯარის შემოჭრას ასახავს. ეს კიდევ ერთხელ მიანიშნებს იმაზე, რომ თავდაცვის საკითხი ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ჩვენთვის. მიუხედავად იმისა, რომ თავდაცვის სფეროში საქართველო დღეს წარმატებული სახელმწიფოა, ვიმედოვნებ, რომ არ განმეორდება პირველი რესპუბლიკის მიმართ დაშვებული შეცდომები და ნებისმიერი აგრესია საქართველოს მიმართ ჩვენს მიერ აღკვეთილი იქნება საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებით“, - განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილ მასალებს შორისაა: საქართველოს ეროვნული საბჭოს მიერ მიღებული კანონები, მთავრობის წევრთა წერილები და დადგენილებები, გენერალ გიორგი მაზნიაშვილის წერილი მეტეხის ციხიდან, საქართველოს დამფუძნებელი კრების აქტი დამოუკიდებლობის შესახებ და სხვა დოკუმენტები.
გამოფენაზე წარმოდგენილი კინოქრონიკა ეხება 1918-1920 წლებში გამართულ საზეიმო აღლუმებს, II ინტერნაციონალის წევრების სტუმრობას თბილისსა და ბათუმში; აუდიოჩანაწერებში 1920-1924 წლებში საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე საუბრობენ დამფუძნებელი კრების წევრი გრიგოლ უროტაძე და ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის წევრი ელისე პატარიძე.

The exhibition dedicated to the Independence Day
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia has arranged an exhibition in the Palace of Youth dedicated to the Independence Day of Georgia.
Nika Gvaramia, Minister of Justice of Georgia has opened the exhibition.
The documents dated back to 1918-1924 are on the display including photos, letters, and records describing process of formation of the first democratic republic, government and later events.
“Unfortunately, the state failed to retain the independence for long period because of the lack of internal resources. For instance, the current difficulties are featured with those faced 90 years ago. But we hope our power to be enough for dealing with problems and stepping over the hindrances and that we will not lose support of international community. The displayed photos represent Russian occupation of Georgia and therefore emphasize the importance of defence. I do hope that the mistakes of past would not be reiterated and any intervention will be prevented with support of the international community” – Minister said.
The exposition includes laws adopted by the National Council of Georgia; letters and statements of government officials; letter of General Giorgi Mazniashvili from the Metekhi prison; the Independence act signed by the members of the Constituent Assembly and other.
The newsreel describes parades held during 1918-1920 years, visit of members of II Internationale in Tbilisi and Batumi, and records of Grigol Urotadze from the Constituent Assembly and Elise Pataridze, member of National-Democratic party.