1920-იანი წლების ქართული კინო - ეროვნული არქივი „ქოლგას“ ვირტუალურ კვირეულში მონაწილეობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი ფოტოფესტივალ „ქოლგა თბილისი ფოტოს“ ფარგლებში 9 მაისს წარმოადგენს გამოფენას „1920-იანი წლების ქართული კინო“.
ფოტოფესტივალი, რომელთანაც საქართველოს ეროვნული არქივი რამდენიმე წელია თანამშრომლობს, COVID-19 პანდემიის გამო ამჯერად ონლაინ ფორმატში ტარდება.
საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნულმა ცენტრმა 2020 წელი  1920-იანი წლების ქართული კინოს წლად გამოაცხადა. ონლაინ-ფოტოგამოფენა "1920-იანი წლების ქართული კინო" ამ მნიშვნელოვან ინიციატივას ეხმაურება.
ვირტუალური ექსპოზიცია 1921-29 წლებში „სახკინმრეწვის“ ბაზაზე შექმნილი ორმოცამდე ფილმის გადასაღებ მოედნებს აერთიანებს. წარმოდგენილი ფოტომასალის დიდი ნაწილი ფართო აუდიტორიისათვის დღემდე უცნობია. დამთვალიერებელი იხილავს შემდეგი ფილმების კადრებს: „გიული“, „გაფლანგვა“, „უკანასკნელ საათს“, „კომუნარის ჩიბუხი“, „ქალი ბაზრობიდან“, „მთების კანონი“, „ამოკი“, „არსენა ჯორჯიაშვილი“, „სურამის ციხე“, „ბოშური სისხლი“ და ა.შ.

1920s' Georgian Cinematography - The National Archives Participates in "Kolga" Virtual Week
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, in the frames of the photo festival "Kolga Tbilisi Photo" presents the exhibition "1920s' Georgian Cinematography".
The photo festival, with which the Georgian National Archives has been cooperating for several years, is being held online this time due to the COVID-19 pandemic.
The Georgian National Cinema Center has announced 2020 as the Year of Georgian Cinematography of the 1920s. The online photo exhibition "1920s Georgian Cinematography" responds to this important initiative.
The virtual exhibition unifies the filming locations of about forty films, created on the basis of "Sakhkinmkvarevi" in 1921-29. The major part of the presented photographs are still unknown to a wide audience. Viewers will see footage from the following movies: "Giuli", "Gaflangva", "Ukanasknel Saats", "Komunaris Chibukhi", "Kali Bazrobidan", "Mtebis Kanoni", "Amoki", "Arsena Jorjiashvili", "Suramis Tsikhe", "Boshuri Siskhli", etc.
The exhibition curator: Giorgi Kakabadze.
View the virtual exhibition on the link: https://kolga.ge/virtual-photo-week/archive_without/index.php.