26-28 სექტემბერი - ეროვნული არქივის ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია „არქივმთცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა - ტენდენციები და გამოწვევები“ 2019 წლის 26-28 სექტემბერს გაიმართება.
კონფერენციის მიზანია: სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნებთან ადაპტაციის გზების ძიება, ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.
კონფერენციაში მონაწილეობის მსურველებს თეზისების გამოგზავნა მიმდინარე წლის 28 ივნისამდე შეუძლიათ.
საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც ეროვნული არქივის ორგანიზებით წელს უკვე მეოთხედ ტარდება, მოიცავს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებს: არქივმთცოდნეობა; წყაროთმცოდნეობა; სიძველეთმცოდნეობა; ისტორია/ხელოვნების ისტორია/ეთნოლოგია; ფილოლოგია (კოდიკოლოგია-ტექსტოლოგია); საბუნებისმეტყველო კვლევები; კულტურათაშორისი კომუნიკაციები; რესტავრაცია-კონსერვაცია; ციფრული არქივები და მონაცემთა ბაზები; კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტი; საქართველო და სამხრეთ კავკასია 1918-1921 წლებში.

September 26-28 - Annual International Conference of the National Archives will be held
The annual International Conference "Archival and Source studies – Trends and Challenges" of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia will be held on September 26-28, 2019.
The conference aims to gather scientific news, stimulate close scientific links between Georgian and foreign scientists, promote interdisciplinary and intercultural research, explore ways of adapting to contemporary demands of cultural heritage management, share digital news in the field of humanities.
Applicants can submit their abstracts by June 28 of this year.
The international conference, organized for the fourth time this year by the National Archives, comprises the following scientific directions: Archaeology; Source Studies; Antiquity; History/Art History/Ethnology; Philology (codicology-textology); Natural sciences; Intercultural communications; Restoration-conservation; Digital archives and databases; Cultural heritage management; Georgia and the South Caucasus in 1918-1921.