ამიერკავკასიის რესპუბლიკა და სეიმი - გამოფენა და კონფერენცია
იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში გაიხსნა პოლონურ-ქართული კომისიის ისტორიკოსთა მეორე საერთაშორისო კონფერენცია და გამოფენა „ამიერკავკასიის რესპუბლიკისა და სეიმის 100 წლისთავი".
ღონისძიება ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და პოლონეთის ელჩმა საქართველოში მარიუშ მაშკიევიჩმა გახსნეს.
ამიერკავკასიის საუკუნისწინანდელი ისტორიის შესახებ კონფერენციაზე მოხსენებებით  გამოვიდნენ ქართველი და პოლონელი ისტორიკოსები: დავით ყოლბაია, ვლოდიმირ სულეია, ვოიცეხ მატერსკი,  ოთარ ჯანელიძე, ჰენრიკ პაპროკი, დიმიტრი სილაქაძე, გიორგი მამულია, მიხეილ ბახტაძე, ბექა კობახიძე და სხვები.
ამიერკავკასიის საკანონმდებლო ორგანოს - სეიმისა და ამიერკავკასიის ფედერაციული რესპუბლიკის დაარსებიდან 100 წელი გავიდა. გამოფენა და კონფერენცია ნაწილია საქართველოს პირველი რესპუბლიკის დაარსებიდან 100 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიებებისა, რომელთაც საქართველოს ეროვნული არქივი 2018 წელს ატარებს.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია ამიერკავკასიის სეიმისა და ფედერაციული რესპუბლიკის შესახებ არქივში დაცული მნიშვნელოვანი დოკუმენტები და ფოტოები.
გამოფენის გახსნის პარალელურად გაიმართა ვარშავის უნივერსიტეტის ქართველოლოგიური სამეცნიერო ჟურნალ ,,პრო გეორგიას" ახალი ნომრის პრეზენტაცია.

The Transcaucasian Republic and Sejm – Exhibition and Conference
“The 100th Anniversary of the Transcaucasian Republic and Sejm” - the Second International Conference and exhibition of the historians of the Polish-Georgian commission was opened in the Exhibition Pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The event was opened by the general director of the National Archives, Teona Iashvili and the Polish Ambassador in Georgia, Mariusz Maszkiewicz.
Georgian and Polish historians presented reports on the history of Transcaucasia a century ago. The historians were the following: Davit Kolbaia, Vlodimir Suleia, Voithekh Materski, Otar Janelidze, Henrick Paprok, Dimitri Silakadze, Giorgi Mamulia, Mikheil Bakhtadze, Beka Kobakhidze and others.
100 years have passed since the establishment of the legislative body of Transcaucasia – Sejm and Republic. The exhibition and the conference are only a part of the events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Georgia, which are to be held by the National Archives throughout 2018.
Important documents and photos of the Republic, kept in the Archives, are presented at the exposition.
Alongside with the opening ceremony, presentation of the new issue of the scientific journal “Pro Georgia” of the faculty of Kartvelian studies at Warsaw University, was also held.