ანონსი - ქართლის მოქცევიდან 1700 წლის იუბილეს ეროვნული არქივი გამოფენით აღნიშნავს
27 იანვარს, 16:00 საათზე საქართველოში ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან 1700 წლის იუბილეს აღსანიშნავად, ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში ექსპოზიცია „წმინდა ნინო – საქართველოს განმანათლებელი“ გაიხსნება.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება  წმინდა ნინოს საქართველოში მოღვაწეობასთან დაკავშირებული ფოტოები, რომლებიც გადაღებულია  ეროვნული არქივის ექსპედიციებში, როგორც საქართველოში (თბილისი, წალენჯიხა, სეფიეთი, ბოჭორმა, ვარძია, ფარავნის ტბა, ბოდბე, შიომღვიმე, გელათი, უჯარმა, მცხეთა, სათხი), ისე უცხოეთში (აზერბაიჯანი (უდაბნო), თურქეთი (ანისი)), ქართლის მოქცევასთან დაკავშირებული ხელნაწერები (გულანები, საისტორიო თხზულებათა კრებული), ისტორიული საბუთები (წმინდა ნინოს სახელზე ბოდბის მონასტრისთვის შეწირული სიგელები).
ექსპედიციებში გადაღებული ფრესკების ქრონოლოგიური ჩარჩოა XI-XVII საუკუნეები, ხოლო ხელნაწერებისა და ისტორიული საბუთებისა - XVI-XVIII საუკუნეები.
ექსპოზიციის მიზანია, ფართო საზოგადოებას წარუდგინოს ის უნიკალური ვიზუალური მემკვიდრეობა და საარქივო დოკუმენტები, რომლებიც საქართველოს გაქრისტიანების ისტორიას ასახავს; წარმოაჩინოს ამ ეპოქალური მოვლენის უდიდესი მნიშვნელობა ქართველი ერის სულიერ, კულტურულ და სახელმწიფოებრივ ცხოვრებაში.
ღონისძიების ფარგლებში წარდგენილი იქნება წმინდა ნინოსადმი მიძღვნილი ბროშურა. გარდა ამისა, ეროვნული არქივი წმინდა ნინოს შესახებ დოკუმენტურ ფილმზეც მუშაობს, რომელსაც საზოგადოებას წლის განმავლობაში შესთავაზებს. ამავე თემას მიეძღვნება  ეროვნული არქივის მე-11 საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაც.

Announcement - National Archives Marks the 1700th Anniversary of the Conversion of Kartli with an Exhibition
On 27 January at 4:00 PM, to mark the 1700th anniversary of the proclamation of Christianity as the state religion in Georgia, the exhibition “Saint Nino - Enlightener of Georgia” will open at the Exhibition Pavilion of the National Archives.
The exhibition will present photographs related to Saint Nino’s activities in Georgia, taken during National Archives expeditions both within Georgia (Tbilisi, Tsalenjikha, Sefieti, Bochorma, Vardzia, Paravani Lake, Bodbe, Shiomghvime, Gelati, Ujarma, Mtskheta, Satkhi) and abroad (Azerbaijan - Udabno; Turkey - Ani). It will also feature manuscripts related to the conversion of Kartli (Gospels, collections of historical writings) and historical documents (charters donated to the Bodbe Monastery in the name of Saint Nino).
The chronological range of the frescoes documented during the expeditions spans from the 11th to the 17th centuries, while the manuscripts and historical documents date from the 16th to the 18th centuries.
The aim of the exhibition is to present to the general public the unique visual heritage and archival documents that reflect the history of the Christianization of Georgia, and to highlight the profound significance of this epoch-making event in the spiritual, cultural, and state development of the Georgian nation.
As part of the event, a brochure dedicated to Saint Nino will be presented. In addition, the National Archives is working on a documentary film about Saint Nino, which will be offered to the public later in the year. The same theme will also be the focus of the 11th International Scientific Conference of the National Archives.