"არჩევნები საქართველოში" ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეაში
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეაში დღეს გამოფენა „არჩევნები საქართველოში“ გახსნა.
„არჩევნები საქართველოში“ ჩვენს ქვეყანაში სხვადასხვა ეპოქაში გამართული დემოკრატიული თუ ერთპარტიული არჩევნების თითქმის ასწლიან ისტორიას ასახავს.
საქართველოში არჩევნების ისტორია 1919 წელს იწყება, როდესაც საქართველოს დამოუკიდებელი რესპუბლიკის მოსახლეობამ აირჩია თვითმმართველობის ორგანოები და საკანონმდებლო ორგანო − საქართველოს დამფუძნებელი კრება. ეს მრავალპარტიული არჩევნები საქართველოს ახალშექმნილი რესპუბლიკის დემოკრატიულობის დადასტურება იყო. ბევრ ევროპულ ქვეყანაზე ადრე, საქართველოში 1919 წელს, ქალებმა არა მხოლოდ ხმის უფლება მიიღეს, არამედ კენჭსაც იყრიდნენ და ხუთი მათგანი მოხვდა კიდეც დამფუძნებელი  კრების წევრთა რიგებში.
დემოკრატიული რესპუბლიკის დამარცხების შემდეგ, 1922 წლიდან, საქართველოში არჩევნების საბჭოთა სისტემა დამკვიდრდა. ამ პერიოდის არჩევნების ამსახველ  მასალებში თვალს ვადევნებთ საბჭოთა იდეოლოგიის დამკვიდრებას ქვეყნის მართვის ყველა რგოლში. პროლეტარიატის დიქტატურამ რეალური საარჩევნო ხმის უფლების გარეშე დატოვა ქვეყნის მოსახლეობა. საბჭოთა ერთპარტიულ არჩევნებში წლიდან წლამდე მხოლოდ კომუნისტური იდეოლოგიის გამტარებელთა სახელები და გვარები იცვლებოდა.
1990 წლის 28 ოქტომბრის საქართველოს უზენაესი საბჭოს არჩევნები საბჭოთა და დემოკრატიულ არჩევნებს შორის გარდამტეხი აღმოჩნდა. საბჭოთა პერიოდის ეს არჩევნები ერთადერთი იყო, რომელშიც კომუნისტური პარტიის გარდა კიდევ არაერთი პარტია იყრიდა კენჭს, მათ შორის, „მრგვალი მაგიდა − თავისუფალი საქართველო“; „სახალხო ფრონტი“; „დემოკრატიული საქართველო“ და „რუსთაველის საზოგადოება“.
გამოფენის დამთვალიერებელს ამ პროცესების ამსახველი ფოტომასალისა და წერილობითი დოკუმენტების ხილვა საქართველოს  ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეაში 14 ოქტომბრიდან შეუძლია.

"Elections in Georgia" at the Exhibition Gallery of the National Archives
Minister of Justice of Georgia, Thea Tsulukiani opened the exhibition “Elections in Georgia” at the Exhibition Gallery of the National Archives of the Ministry of Justice.
“Elections in Georgia” depicts 100 years history of the democratic or single-party elections of our country held in different ages.
The history of elections in Georgia begins in 1919, when the citizens of the Independent Republic of Georgia voted for the Self-government institutions and legislative body – Constituent Assembly of Georgia. This multi-party election was the proof of democracy of the newly established Republic of Georgia. Earlier than many of the European countries in 1919 in Georgia women received not only the voting right, but were elected and five of them were among the members of the Constituent Assembly.
After the defeat of the Democratic Republic, since 1922, Soviet system of elections was established in Georgia. In the materials, depicting the elections of this period we can look through the establishment of the Soviet ideology in all circles governing the country. Year out only the names and surnames of the ones leading the communist ideology were changed in Soviet single-party elections.
Elections of the Supreme Council of Georgia on October 28, 1990 appeared to be the turning point between the Soviet and democratic elections. This very election of the Soviet period was the only one where besides the Communist Party not one party was voting. Among them were: “Round Table – Independent Georgia”, “People’s Front”, “Democratic Georgia” and “Rustaveli Society”.
Photo materials and the written documents depicting all these processes are exhibited at the Exhibition Gallery of the National Archives from October 14.