საარქივო ფილმები ეკოლოგიის თემაზე - კინოსეანსი კინოთეატრ „ამირანში“
თბილისის მე-15 საერთაშორისო კინოფესტივალის ფარგლებში, სექციაში „აპოლო: კინოს მეხსიერება“ დღეს, 16:00 საათზე, კინოთეატრ „ამირანის“ მე-3 დარბაზში აჩვენებენ  ფილმებს ეკოლოგიის თემაზე: „ზაფხული თბილისში“, რეჟისორი ალექსანდრე მამულაშვილი (1951 წელი); „გასროლა რიკოშეტით“, რეჟისორი გურამ ჟვანია (1979); „პალიასტომი შველას ითხოვს“, რეჟისორი მურმან ასიტაშვილი (1984), კინოჟურნალი „ადამიანი და კანონი“, ავტორთა ჯგუფი  (1983, 1990, 1991). ფილმების საერთო ქრონომეტრაჟია 63 წუთი.
სექცია „აპოლო: კინოს მეხსიერება“ თბილისის კინოფესტივალს წლეულს დაემატა. სექციის მიზანი ქართული და უცხოური კინოს მეხსიერებიდან იმ სურათების გაცოცხლებაა, რომლებიც ჩვენი მაყურებლისთვის ნაკლებად ხელმისაწვდომია.
ეროვნულ არქივში დაცული ფილმების კიდევ ერთი სეანსი თბილისის თემაზე ხვალ, 5 დეკემბერს, 14:00 საათზე, კინოთეატრ „ამირანის“ მე-2 დარბაზში იქნება წარმოდგენილი.

Archival Films of the Ecology Theme – Cinema Show in “Amirani”
In the frames of 15th Tbilisi International Film Festival, in the section “Apollo: Film Memory” the spectator can see the documentaries, preserved at the National Archives of Georgia, today at 4.00 p.m. in the hall 3 of cinema “Amirani” on the ecology theme: “Summer in Tbilisi” (director Alexander Mamulashvili, 1951), “Let off a Rebound” (director Guram Zhvania, 1979), “Paliastomi Asks for Help” (director Murman Asitashvili, 1984), newsreel “Human and Law” (different authors, 1983, 1990, 1991).
The section “Apollo: Film Memory” was added to Tbilisi Film Festival this year. The aim of the section is the resurrection of the scenes from the Georgian and the foreign film memory that are less accessible for the spectators.
One more show of the films, preserved at the National Archives of Georgia on the theme of Tbilisi will be presented tomorrow, on December 5, at 2.00 p.m. at the hall 2 of cimena “Amirani”.