ჩეხეთის იუსტიციის მინისტრი საქართველოს ეროვნულ არქივში საკუთარი ქვეყნის შესახებ დაცულ დოკუმენტებს გაეცნო
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივს დღეს ეწვია ჩეხეთის იუსტიციის  სამინისტროს დელეგაცია, რომელსაც მინისტრი პაველ ბლაჟეკი ხელმძღვანელობს.
სტუმრებს ჩეხეთთან დაკავშირებით ეროვნულ არქივში დაცული მასალა იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ბუბა ლომუაშვილმა და ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გააცნეს.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილი იყო როგორც საქართველო-ჩეხეთის დიპლომატიური ურთიერთობების ამსახველი მასალა, ისე საქართველოში მოღვაწე ჩეხი კულტურის მოღვაწეების ფოტოები და წერილობითი დოკუმენტები.
ჩეხეთის იუსტიციის სამინისტროს დელეგაცია თბილისში საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ ორგანიზებული ქართულ-ჩეხური სამართლებრივი ფორუმის ფარგლებში იმყოფება.

The Minister of Justice of the Czech Republic got acquainted with documents about his country preserved in the National Archives of Georgia
Today, the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia was visited by a group from the Czech Ministry of Justice, which was led by Minister Pavel Blazhek.The Deputy Minister of Justice, Buba Lomuashvili, and the General Director of the National Archives, Teona Iashvili, introduced Czech Republic-related material to the guests.
The exhibition included written documents and images of the Czech cultural figures lliving and working in Georgia, as well as materials illustrating the diplomatic ties between Georgia and the Czech Republic.
Within the context of the Georgian-Czech legal forum, which is being arranged by the Ministry of Justice of Georgia, the delegation from the Ministry of Justice of the Czech Republic is in Tbilisi.