ძველი საბუთების დედნების დიგიტალიზაცია დასრულდა
იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საისტორიო ცენტრალურ არქივში ძველ საბუთთა დედნების კოლექციის დიგიტალიზაცია დასრულდა.
ცენტრალური საისტორიო არქივის ძველ საბუთთა განყოფილებაში დაცული ქართული ძველი საბუთების დედნების კოლექცია შედგება 10 956 საბუთისაგან, რაც, თავის მხრივ, მოიცავს 80 000-ზე მეტ გვერდს. კოლექციაში ასახულია XI-XIX საუკუნეების საქართველოს საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ცხოვრება და აერთიანებს როგორც საერო, ისე სასულიერო შინაარსის დოკუმენტებს. მათ შორის არის მეფეთა ბრძანებები, ოქმები, მდივანბეგთა განაჩენები, წყალობის, შეწირულების, ნასყიდობის, ვალის, მზითვის წიგნები და სხვა.
საბუთების მასალად გამოყენებულია ქაღალდი და ეტრატი. დამწერლობის მიხედვით ჭარბობს მხედრული, მცირე რაოდენობითაა ნუსხური. მათ შორის გამორჩეული ადგილი უჭირავს მხატვრულად გაფორმებულ ტექსტებს.
ელექტრონულ ფორმატში გადატანის შემდეგ დოკუმენტები სპეციალურ პროგრამაში განთავსდება და მკვლევართათვის ხელმისაწვდომი გახდება.

Digitalization of the Originals of Old Documents was finished
Digitalization of the collection of the originals of old documents, preserved at the Central Historical Archive of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia was finished.
Collection of the originals, preserved at the department of the ancient documents of the Central Historical Archive consists 10 956 documents and it includes more than 80 000 pages. The collection depicts public and political life of the 11th – 19th centuries Georgia and unifies secular, as well as theological documents. Among them are the orders, protocols of the Kings, verdicts, books of grace, donation, purchase, debt, dowry, etc.
Paper and parchment are used as a material. According to the script mkhedruli is more, comparatively with nuskhuri. Among them are the texts decorated artistically. After the digitalization the documents will be uploaded in a special program and will be accessible for the researchers.