ეროვნულ არქივს ომარ კელაპტრიშვილის კოლექცია შეემატა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივს ომარ კელაპტრიშვილის მეუღლემ ციმი კელაპტრიშვილმა ცნობილი მუსიკოსის შემოქმედების ამსახველი ვიდეოკადრებისა და აუდიოჩანაწერების კოლექცია საჩუქრად გადასცა.
ვიდეოკადრების საერთო მოცულობა 9 საათსა და 30 წუთს შეადგენს. შინაარსობრივად მრავალფეროვანია, მათ შორისაა: სატელევიზიო გადაცემები ომარ კელაპტრიშვილისა  და მისი ანსამბლის შესახებ; დოკუმენტური ფილმი ომარ კელაპტრიშვილზე; შემოქმედებითი საღამოები, შეხვედრები, რეპეტიციები, საკონცერტო გამოსვლები.
რაც შეეხება აუდიოკოლექციას, მასში გაერთიანებულია ორიგინალი ჩანაწერები მაგნიტურ ფირზე და ასახავს ომარ კელაპტრიშვილის, ფოლკლური ანსამბლების „იავნანა“ და „კელაპტარი“ ჩანაწერებს. კოლექციის საერთო მოცულობა 8 საათი და 30 წუთია.
არქივისთვის ეს კოლექცია მნიშვნელოვანი შენაძენია, რადგან დღემდე ომარ კელაპტრიშვილის შესახებ არქივში დაცული მასალა მწირი იყო.
კოლექცია საარქივო წესით დამუშავდა, რაშიც კინოფოტოფონოდოკუმენტების არქივს ციმი კელაპტრიშვილი დაეხმარა. გაიშიფრა და დაზუსტდა ვიდეო და აუდიო მასალა. ომარ კელაპტრიშვილის კოლექციის მასალები უკვე გადატანილია ელექტრონულ ფორმატში და შექმნილია სადაზღვევო და გამოყენების ფონდები.

Collection of Omar Kelaptrishvili was Transferred to the National Archives
Audio-Visual Archive of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia was granted with the collection of video and audio records of great musician Omar Kelaptrishvili by his widow Tsimi Kelaptrishvili.
The total duration of the video documents amounts to 9 hours and 30 minutes. Diverse content includes TV shows about Omar Kelaptrishvili and his ensemble; documentary about Omar Kelaptrishvili; creative events, meetings, rehearsals and concerts.
What concerns the audio collection it consists original magnetic tape recordings of Omar Kelaptrishvili and his two folk ensembles “Lullaby” (“Iavnana”) and “Kelaptari”.  The total volume of collection amounts to 8 hours and 30 minutes.
The collection is a significant acquisition for the archive, because the materials about Omar Kelaptrishvili preserved at the archive was poor before.
The collection is processed according to the archival rule. Tsimi Kelaptrishvili assisted the Audio-Visual Archive in this case.  Video and Audio materials were decrypted and clarified. The materials of Omar Kelaptrishvili are already designed in electronic format and created insurance and using fonds.