ეროვნულ არქივსა და კინოცენტრს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივსა და კინემატოგრაფიის ეროვნულ ცენტრს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ნანა ჯანელიძემ.
„დღეს გაფორმდა მემორანდუმი, რომლის ფარგლებშიც ეროვნული არქივი და კინოცენტრი კიდევ უფრო ნაყოფიერად ითანამშრომლებენ. ამიერიდან ეროვნულ არქივში იქნება  კინოცენტრის დაფინანსებით გადაღებული კინოფილმების ციფრული ასლები, ამ ფილმების სცენარები, აღდგენილი ფილმების ფირები. ეს საშუალებას მოგვცემს,  ჩვენს შთამომავლობას შემოვუნახოთ მთლიანად ის კოლექცია, რომელსაც დღეს ქართული კინემატოგრაფია ქმნის კინოცენტრის დახმარებით“, - განაცხადა თეონა იაშვილმა.
„ჩვენ უკვე დიდი ხანია ვთანამშრომლობთ ეროვნულ არქივთან და ვფიქრობ,  კიდევ ბევრი ახალი პროექტი გვექნება. ეს მემორანდუმი ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ის ფილმები, რომლებსაც იღებენ  ჩვენი დაფინანსებით, ასევე ფირზე აღდგენილი ფილმები, აუცილებლად უნდა ინახებოდეს ეროვნულ არქივში, სადაც დაცვის განსაკუთრებული პირობებია. ასე  ისინი ხელმისაწვდომი იქნება მკვლევარებისა და დაინტერესებული პირებისთვის“, - აღნიშნა ნანა ჯანელიძემ.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ითვალისწინებს ყოველი წლის ბოლოს ყველა იმ ფილმის ციფრული ვერსიის თითო ეგზემპლარის, ასევე ფილმების გადაღებასთან დაკავშირებული ფოტომასალის ეროვნული არქივისთვის მუდმივად შესანახად გადაცემას, რომელიც იმ დროისთვის კინოცენტრში იქნება დაცული. გარდა ამისა, არქივს გადაეცემა აღდგენილი ფილმების ციფრული ვერსიების თითო ეგზემპლარი და გამარჯვებული პროექტების ბეჭდური ვერსია. დოკუმენტი, ასევე, ითვალისწინებს უწყებების მიერ ერთობლივი პროექტების განხორციელებას, ინფორმაციის გაცვლასა და სიახლეების გაზიარებას.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნულ არქივში 35 000-მდე კინოდოკუმენტი ინახება. კოლექცია მოიცავს დოკუმენტურ ფილმებს, კინოსიუჟეტებს, კინოქრონიკას, კინოჟურნალებსა და მცირე რაოდენობით მხატვრულ ფილმს. კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის მიერ ეროვნული არქივისთვის გადაცემული მასალა ფასდაუდებელი შენაძენი იქნება არქივის კინოკოლექციისთვის.

The Memorandum was concluded between the National Archives and the Georgian National Film Center
A memorandum of Cooperation was concluded between the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia and GNFC. The document was signed by the General Director of the National Archives of Georgia,Teona Iashvili and GNFC Director, Nana Janelidze.
“Today we have signed a Memorandum that enables fruitful cooperation between the National Archives and GNFC. From this day on, digital copies of the films financed by GNFC, scripts of these films and the tapes of the restored films will be preserved at the National Archives. This will enable to preserve this collection of films created with the support of Georgian National Film Center for the future generations", - stated Teona Iashvili.
“We have cooperated with the National Archives for a long time. I am confident we will carry out numerous new and interesting projects. This Memorandum is very important, because the films supported and restored by GNFC should be preserved for future generations, and the National Archives provides favorable conditions for their maintenance. Besides, these films and tapes will be available for scholars and all interested persons", - noted Nana Janelidze.
The Memorandum of Cooperation implies that every year digital copies of films financed by GNFC, as well as the photos related to the shooting process will be submitted to the National Archives for permanent maintenance. Besides, the National Archives will be provided with digital copies of restored films and printed versions of projects – winners of financing competitions announced by GNFC. The given document also envisages the implementation of joint projects, exchange of information and sharing of novelties.
It should be mentioned that about 35 000 film documents are preserved at the National Archives. The collection embraces documentaries, chronicles, film magazines and small number of feature films. The materials provided by GNFC to the National Archives will form a valuable collection to be preserved for future generations.