ეროვნულ არქივში კერძო კოლექციების შემომწირეველების მიღება გაიმართა
საქართველოს იუსტიციის სამინიტროს ეროვნულ არქივში დღეს გაიმართა იმ მოქალაქეების მიღება, რომლებმაც ბოლო წლებში ეროვნულ არქივს საჩუქრად გადასცეს მათ საოჯახო არქივებში დაცული ისტორიული და კულტურული ღირებულების მქონე დოკუმენტები.
მოწვეულ სტუმრებს საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა მადლობა გადაუხადა ეროვნული საარქიუვო ფონდის გამდიდრებაში შეტანილი წვლილისათვის და სიმბოლური საჩუქრები გადასცა.
ეროვნული არქივისთვის ნაჩუქარი დოკუმენტები შინაარსის მიხედვით მრავალფეროვანია. ამ მასალებისგან, რიგ შემთხვევაში, შეიქმნა პირადი ფონდები, ნაწილი კი დაემატა იმ კოლექციებს, რომელიც ეროვნულ საარქივო ფონდში უკვე არსებობდა.
დოკუმენტების მიღების შემდეგ ეროვნული არქივის ცენტრალურ არქივებში მასალები საარქივო წესით დამუშავდა, შედგა აღწერები და ხელმისაწვდომი გახდა მკვლევართათვის.
დღევანდელ ღონისძიებაზე გაიმართა ეროვნული არქივის მიერ გამოცემული 2013 წლის კალენდრის პრეზენტაცია. მასში გამოყენებულია „საქინფორმის“ კოლექციაში დაცული ფოტოეტიუდები.

National Archive of Georgia Regaled the Donators of Private Collections
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia received the citizens, who had granted the private historical and cultural documents from their family archives.
Minister of Justice Tea Tsulukiani thanked the guests for their donation and enrichment the archives of National Archives of Georgia and gave them the symbolical presents.
The documents transferred to the National Archives are various according to its content. In most cases these materials created private fonds, the rest were added to the collections that already had been kept at National Archives.
After acceptance of the documents, they were processed according to the archival rules at the Historical Archive, Contemporary History and Audio-Visual archives; the descriptions were compiled as well and became accessible for the researchers.
In the frames of event the presentation of the calendar of 2013 was held at the exhibition hall. New calendar includes the photo etudes from the collection of “Saqinformi”.