ეროვნული არქივი 17-20 სექტემბერს საარქივო ფილმების მესამე საერთაშორისო ფესტივალს უმასპინძლებს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის თბილისის საარქივო ფილმების მესამე საერთაშორისო ფესტივალი 17 სექტემბერს გაიხსნება.
14 ქვეყნის მიერ შერჩეული პროგრამების წლევანდელი თემა „კინო – ისტორიის მემატიანეა“. ქართველ მაყურებელს საკუთარ ფონდებში დაცულ ფილმებს წარუდგენენ აშშ-ის, ჩეხეთის, მალტის, ესპანეთის, პორტუგალიის, გერმანიის, ხორვატიის, პოლონეთის, ესტონეთის, უნგრეთის, ბულგარეთის, პერუს, მოლდოვას კინოსაარქივო ორგანიზაციები.
კინოფესტივალი 2024 წლის 17-20 სექტემბერს ეროვნული არქივის კინოდარბაზში გაიმართება და გაიხსნება გიორგი შენგელაიას ფილმით „ალავერდობა“ (1962 წელი), რომლის ცენზურამდელი ვერსია ეროვნულ არქივს რამდენიმე თვის წინ გადაეცა. პირვანდელი სახით ფილმი შემონახულია კინოფირზე, რომელიც რეჟისორის ოჯახში ინახებოდა. კინოფესტივალი დაიხურება ქართული პროგრამის მეორე ფილმით, ნანა მჭედლიძის „პირველი მერცხლით“ (1975 წელი). ფილმს საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი წარადგენს. ჩვენება მსახიობ დოდო აბაშიძის დაბადებიდან 100 წლის იუბილეს მიეძღვნება.
წლევანდელი კინოფესტივალის სიახლე იქნება პანელური დისკუსია, რომელზეც სხვადასხვა ქვეყნის კინოინსტიტუციების წარმომადგენლები იმსჯელებენ თემაზე „კინო, როგორც კულტურული მემკვიდრეობა, ეროვნული იდენტობა და სოციალური კონტექსტი“ და ერთმანეთს გაუზიარებენ გამოცდილებასა და შეხედულებებს კინოარქივების მნიშვნელობასა და ამ სფეროში არსებული გამოწვევების შესახებ.
საქართველოს ეროვნულმა არქივმა თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალი 2022 წელს დააფუძნა. დასწრება თავისუფალია, ფილმები ნაჩვენები იქნება ორიგინალ ენაზე, ინგლისური სუბტიტრებით.

The National Archives to Host the Third International Festival of Archival Films from September 17-20
The Third International Festival of Archival Films at the National Archives of Georgia will open on September 17.
This year's theme, chosen by 14 countries, is "Cinema – A Chronicle of History." Georgian audiences will be presented with films preserved in the archives of the USA, Czech Republic, Malta, Spain, Portugal, Germany, Croatia, Poland, Estonia, Hungary, Bulgaria, Peru, and Moldova.
The film festival will take place from September 17 to 20, 2024, in the National Archives' cinema hall and will open with Giorgi Shengelaia's film "Alaverdi" (1962), whose uncensored version was transferred to the National Archives a few months ago. The original film is preserved on film stock, which was kept in the director's family. The festival will close with the second film of the Georgian program, Nana Mchedlidze's "The First Swallow" (1975), presented by the National Film Center of Georgia. The screening is dedicated to the 100th anniversary of actor Dodo Abashidze's birth.
This year's film festival will feature a panel discussion in which representatives from various countries' film institutions will discuss the topic "Cinema as Cultural Heritage, National Identity, and Social Context," sharing experiences and perspectives on the importance of film archives and the challenges in this field.
The National Archives of Georgia established the International Festival of Archival Films in 2022. Attendance is free, and films will be shown in their original language with English subtitles.
Event link: https://www.facebook.com/events/425761426664001. Information about the planned screenings is also available at this link: https://archive.gov.ge/ge/movies