ეროვნული არქივი თბილისის საარქივო ფილმების პირველ საერთაშორისო ფესტივალს გამართავს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალს პირველად ჩაატარებს. ფესტივალი 2022 წლის 5-9 ოქტომბერს ეროვნული არქივის კინოდარბაზში გაიმართება.
ფესტივალის ფარგლებში ნაჩვენები იქნება საქართველოსა და უცხო ქვეყნების საარქივო, სამუზეუმო, საბიბლიოთეკო თუ სხვა დაწესებულებებში დაცული ყველაზე ძველი კინოდოკუმენტები – ერთი ფილმი ან ფილმების პროგრამა. ღონისძიების მონაწილეებს 15-წუთიანი პრეზენტაციების გამართვის შესაძლებლობაც მიეცემათ. აღსანიშნავია, რომ ფესტივალის თემატიკა ყოველწლიურად შეიცვლება.
თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალში მონაწილეობის მსურველებმა განაცხადი და წარსადგენ ფილმთან დაკავშირებული მასალა უნდა გამოაგზავნონ 2022 წლის 1 ივლისამდე ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: TIAFF@archives.gov.ge ან  მატერიალური ფორმით მისამართზე: საქართველოს ეროვნული არქივი, ვაჟა-ფშაველას გამზირი 1, თბილისი, საქართველო 0160.

The National Archives will hold the first international festival of archival films in Tbilisi
The National Archive of the Ministry of Justice of Georgia will hold the Tbilisi International Festival of Archival Films for the first time. The festival will be held on October 5-9, 2022 at the Cinema Hall of the National Archives.
During the festival, the oldest film documents preserved in archival, museum, library or other institutions of Georgia and foreign countries will be shown - one film or a program of films. The participants of the event will also have the opportunity to hold 15-minute presentations. It is noteworthy that the theme of the festival will change every year.
Those wishing to participate in the Tbilisi International Festival of Archival Films should send an application and material related to the film by July 1, 2022 to the following e-mail address: TIAFF@archives.gov.ge or in material form to the National Archives of Georgia, 1 Vazha-Pshavela Avenue, Tbilisi, Georgia 0160.
More information about the festival can be found at the link: https://archive.gov.ge/ge/saarkivo-filmebis-festivali-1