ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი მალტელ კოლეგას შეხვდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა არქივების საერთაშორისო საბჭოს ევროპული განყოფილების (EURBICA-ს) თავმჯდომარესთან, მალტის ეროვნული არქივის დირექტორ ჩარლზ ჯ. ფარუჯასთან დღეს შეხვ გამართა.
დღესვე ჩარლზ ჯ. ფარუჯა გაეცნო ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორიისა და კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის მუშაობას. მისი განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია აუდიო და კინოდოკუმენტების გაციფრულებისა და ელექტრონული ვერსიების შენახვის სისტემამ.
მხარეები შეთანხმდნენ, რომ 2020 წელს საქართველოს ეროვნული არქივის რესტავრატორები ეწვევიან მალტის ეროვნულ არქივს და ადგილზე გაეცნობიან იმ მეთოდებს, რომელსაც მალტელი სპეციალისტები ქაღალდის დოკუმენტების რესტავრაციისას იყენებენ, ხოლო თავის მხრივ მალტელ კოლეგებს ეტრატის დოკუმენტების რესტავრაციის სფეროში თავის გამოცდილებას გაუზიარებენ.
გარდა ამისა, ჩარლზ ჯ. ფარუჯა გაეცნო საქართველოს ეროვნული არქივის ახალ ინფრასტუქტურას. მისი ინიციატივით, საქართველოს ეროვნული არქივი, ექსპერტულ დონეზე, სხვა საერთაშორისო ექსპერტებთან ერთად,  ჩაერთვება მალტის არქივის ინფრასტრუქტურულ პროექტებში.
ჩარლზ ჯ. ფარუჯა თბილისს საქართველოს ეროვნული არქივის მეოთხე საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში სტუმრობდა.

Director General of the National Archives met her Colleague from Malta
Director General of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia Teona Iashvili met with the Director of the European Division of the International Council on Archives (EURBICA), Director of the National Archives of Malta Charles J.  Farrugia today.
On this same day Charles J. Farrugia got acquainted with the work of the National Archives Documents' Restoration Laboratory and the Central Archive of Audio-Visual Documents. His special interest was in the digitization and storage of audio and film documents and its electronic versions.
The parties agreed that in 2020 the restorers of the National Archives of Georgia will visit the National Archives of Malta and learn about the methods used by the Maltese specialists in the restoration of paper documents. And in turn, they will share their experience in the restoration of parchment documents with Maltese colleagues.
In addition, Charles J. Furrugia got acquainted with the new infrastructure of the National Archives of Georgia. At its initiative, the National Archives of Georgia, along with other international experts, will be involved in infrastructure projects of the Malta Archives.
Charles J. Farrugia visited Tbilisi within the framework of the Fourth International Conference of the National Archives of Georgia.