ეროვნული არქივის პირველი კინოფესტივალი 5-8 ოქტომბერს უძველეს საარქივო ფილმებს უმასპინძლებს
ქართული და უცხოური საარქივო ფილმების  უძველეს ნიმუშებს ქართველი მაყურებელი თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო კინოფესტივალზე ნახავს. საქართველოსა და მსოფლიოს 12 ქვეყნის 80-მდე დოკუმენტური, მხატვრული, ანიმაციური ფილმი და კინოქრონიკა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოდარბაზში (მისამართი: ვაჟა-ფშაველას გამზ.1/პეკინის გამზ. 40) 5-8 ოქტომბერს იქნება ნაჩვენები.
კინოფესტივალისთვის შერჩეული ფილმები 1895 – 1960-იან წლებში ძმები ლუმიერების, ძმები სკლადანოვსკების, იან კრიჟენეცკის, ვასილ ამაშუკელის, ჟორჟ მელიესის, აურელიო პაზ დორ რეისის, ჟორჯა პალუს, ოქტავიან მილეტიჩის, ვიმ ვენდერსისა და სხვების მიერ არის გადაღებული.
საქართველოს ეროვნული არქივი თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალს პირველად ატარებს და  კინოფესტივალის წლევანდელი თემა ჩვენამდე მოღწეული ყველაზე ძველი კინოდოკუმენტებია, ამიტომ მასში მონაწილე ქვეყნების - გერმანიის, იტალიის, აშშ-ის, ესპანეთის, მალტის, დიდი ბრიტანეთის, ნიდერლანდების, პორტუგალიის, ჩეხეთის, ხორვატიის, მოლდოვასა და საფრანგეთის - კინოარქივები, კინოთეკები და კინომუზეუმები მათ ფონდებში დაცული უძველესი ფილმების პროგრამებს წარადგენენ.
კინოფესტივალის პროგრამას შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/saarkivo-filmebis-festivali-1
საქართველოს ეროვნული არქივი კინოფესტივალს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის მხარდაჭერით ატარებს.

The First Film Festival Of The National Archives Will Host Ancient Archival Films On October 5-8
Georgian viewers will see the oldest examples of Georgian and foreign archival films at the Tbilisi International Film Festival of Archival Films. About 80 documentaries, Fictional, animated films and film chronicles from Georgia and 12 countries of the world will be shown in the cinema hall of the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia (address: Vazha-Pshavela Ave. 1/Pekini Ave. 40) on October 5-8.
The films selected for the film festival were made by the Lumière brothers, the Skladanowski brothers, Jan Kříženecký, Vasil Amashukeli, Georges Méliès, Aurelio Paz dor Reyes, Jorja Palou, Octavian Miletić, Wim Wenders and others in the period 1895-1960.
The National Archive of Georgia is holding the Tbilisi International Archive Film Festival for the first time, and this year's theme of the film festival is the oldest film documents that have come down to us. Therefore, the participating countries - Germany, Italy, USA, Spain, Malta, Great Britain, Netherlands, Portugal, Czech Republic, Croatia, Moldova and France - film archives, film libraries and film museums present programs of ancient films preserved in their collections.
The program of the film festival can be found at the link: https://archive.gov.ge/ge/movies
The National Archive of Georgia holds the film festival with the support of the Ministry of Justice of Georgia and the National Film Center of Georgia.