ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის ფინალისტები გამოვლინდნენ
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის - „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ - მონაწილე 204 სკოლის გუნდიდან 54 გადავიდა.
ნახევარფინალურ თამაშში, რომელიც 2 მაისს ერთდროულად გაიმართა თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში, VIII-XI კლასების მოსწავლეებისგან შემდგარი საჯარო და კერძო სკოლის გუნდები მონაწილეობდნენ. ფინალურ ეტაპზე გადავიდნენ მონაწილეები, რომელთაც 13 და მეტი ქულა დააგროვეს.
ვიქტორინის ნახევარფინალური და ფინალური ეტაპი, „რა? სად? როდის?“ ინტელექტუალური თამაშის პრინციპით ტარდება. ფინალურ ეტაპზე, რომელიც 23 მაისს თბილისში გაიმართება, გამარჯვებულები რამდენიმე ნომინაციაში გამოვლინდებიან და სხვადასხვა პრიზითა და სიგელებით დაჯილდოვდებიან.
ნახევარფინალის შედეგების სანახავად ეწვიეთ პროექტის გვერდს: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2026-1
საგანმანათლებლო პროექტს 2015 წელს ჩაეყარა საფუძველი და მისი მიზანი ჩვენი ქვეყნის 1918-1921 წლების ისტორიით მოსწავლეთა დაინტერესებაა.

Finalists of the National Archives Educational Project Have Been Announced
Out of 204 school teams participating in the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia - “The First Democratic Republic of Georgia”  - 54 teams have advanced to the final stage.
The semifinal round, held simultaneously on May 2 in Tbilisi, Kutaisi, and Batumi, involved teams from public and private schools composed of students from grades VIII–XI. Participants who scored 13 points or more advanced to the final stage.
The semifinal and final rounds of the quiz are conducted according to the format of the intellectual game “What? Where? When?”. During the final stage, which will take place in Tbilisi on May 23, winners will be announced in several categories and awarded various prizes and certificates.
To view the semifinal results, visit the project page:
https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2026-1
The educational project was launched in 2015 and aims to increase students’ interest in the history of Georgia during the years 1918–1921.