ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის ფინალში 38 მოსწავლე მონაწილეობდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტ „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის“ ფინალურ ტურში 38 მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა. საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის სკოლის მოსწავლეებმა ონლაინრეჟიმში დაწერეს ესე თემაზე „პირველი რესპუბლიკის გამოცდილება – საქართველოს გზა ევროპისკენ“. 10 გამარჯვებული მონაწილე 24 მაისს გამოვლინდება.
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტს საფუძველი 2015 წელს ჩაეყარა. ამ დრომდე მასში 850-მდე საჯარო და კერძო სკოლის 4600-ზე მეტი მოსწავლე მონაწილეობდა. მსოფლიო პანდემიის გამო, ბოლო ორი წელია პროექტი ესეების კონკურსის ფორმატით ტარდება.
საქართველოს ეროვნული არქივი პროექტს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს. პროექტის შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2022-1.

38 students participated in the final of the educational project of the National Archives
38 students participated in the final round of the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "The First Democratic Republic of Georgia". Schoolchildren from different regions of Georgia wrote an essay online on the topic "Experience of the First Republic - Georgia's Road to Europe". The 10 winning entrants will be revealed on May 24th.
The educational project of the National Archives about the First Republic of Georgia was launched in 2015. To date, more than 4,600 students from 850 public and private schools have participated in it. Due to the global pandemic, the project has been held in the format of an essay competition for the last two years.
The National Archives of Georgia is implementing the project with the support of the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia. Detailed information about the project can be found at the link: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2022-1