ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის გამარჯვებულები გამოვლინდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექ „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკისგამარჯვებულები დღეს გამოვლინდა. I ადგილი დაიკავა მარიამ ბოკუჩავამ (თბილისის დამოუკიდებელი საერო გიმნაზიაშავნაბად“). II და III ადგილებზე გავიდნენ დავით სეფაშვილი (ყვარლის N2 საჯარო სკოლა) და ნიკა ქავთარაძე (თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის N53 საჯარო სკოლა). IV ადგილზე გამსვლელი 18 ქულა 9 მოსწავლემანანო ჯაფარიძემ (მესტიის წმ. ილარიონ ქართველის სახელობის მართლმადიდებლური სკოლა-გიმნაზია), გიორგი სანიკიძემ (ზუგდიდი, აფხაზეთის N1 საჯარო სკოლა), ელენე კიკოლაშვილმა (თბილისის დამოუკიდებელი საერო გიმნაზიაშავნაბადა“), ლანა ქიმერიძემ (ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზიკილიის საჯარო სკოლა), ლიანა ედიშერაშვილმა (კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხოვლის საჯარო სკოლა), ლინა კურტანიძემ (ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდის საჯარო სკოლა), მარიამ შომახიამ (აბაშის N2 საჯარო სკოლა), ნინო ხიდაშელმა (თბილისის N191 საჯარო სკოლა) და ქეთევან შუღლიაშვილმა (გორის N12 საჯარო სკოლა) – დააგროვა.
შედეგად, 41 ფინალისტის ნამუშევრიდან შეირჩა 12 საუკეთესო ესე, რომელთა ავტორებსაც დიპლომები, ეროვნული არქივის გამოცემების კომპლექტი და ფასიანი საჩუქრები გადაეცემათ. ეროვნული არქივის გამოცემებით დაჯილდოვდებიან დანარჩენი ფინალისტებიც. პროექტის ყველა მონაწილე კი სერტიფიკატს მიიღებს.
კონკურსის თემა იყო – "რატომ არის მნიშვნელოვანი დღევანდელ დღეს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიის ცოდნა?" შეჯიბრი zoom-ის პლატფორმაზე, ონლაინრეჟიმში შედგა. საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ საგანმანათლებლო პროექტს საფუძველი 2015 წელს ჩაეყარა და ამ დრომდე მასში 800-მდე საჯარო და კერძო სკოლის 4500-ზე მეტმა მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა.

The winners of the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "The First Democratic Republic of Georgia" were announced today. Mariam Bokuchava (Tbilisi Independent Secular Gymnasium "Shavnabada") took the first place). Davit Sepashvili (Kvareli Public School N2) and Nika Kavtaradze (Tbilisi Ivane Javakhishvili Public School N53) took the II and III places. IV place 9 points 9 students - Anano Japaridze (St. Ilarion Georgian Orthodox School-Gymnasium in Mestia), Giorgi Sanikidze (Zugdidi, Abkhazia N1 Public School), Elene Kikolashvili (Tbilisi Independent Secular Gymnasium "Shavnabada Akhaldze") Zikilia village public school of the municipality), Liana Edisherashvili (Khovli village public school of Kaspi municipality), Lina Kurtanidze (Kldi village public school of Akhaltsikhe municipality), Mariam Shomakhia (Abasha N2 public school), Nino Khidasheli (Tbilisi N191 public school) and Ketevan Shugliashvili (Gori N12 public school) .
As a result, 12 best essays were selected from the works of 41 finalists, the authors of which will be awarded diplomas, a set of publications of the National Archives and prizes. The other finalists will also be awarded by the National Archives. All project participants will receive a certificate.
The theme of the competition was - "Why is it important to know the history of the First Republic of Georgia today?" The competition took place on the zoom platform, online. The educational project about the First Republic of Georgia was founded in 2015 and so far more than 4500 students from about 800 public and private schools have participated in it.