ეროვნული არქივის VII საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერით გაიმართება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ყოველწლიური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა – ტენდენციები და გამოწვევები" 2022 წელს საქართველოს დიპლომატიურ სივრცეში დაბრუნების 30 წლის იუბილეს მიეძღვნება და საქართველოში აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერით გაიმართება.
აშშ-ს საელჩოს კულტურის ატაშე კრისტოფერ ანდერსონი ეროვნულ არქივს ეწვია და ეროვნული არქივის გენერალურ დირექტორ თეონა იაშვილთან ერთად საქართველოსა და აშშ-ს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების შესახებ საარქივო დოკუმენტებს გაეცნო.
ეროვნულ არქივში ინახება აშშ-სთან დიპლომატიური ურთიერთობების დასამყარებლად გადადგმული პირველი ნაბიჯების, ქართულ-ამერიკული პოლიტიკური ურთიერთობების ჩამოყალიბებისა და განვითარების, საქართველოში აშშ-ს პირველი საელჩოს გახსნის, უმაღლესი პირების ოფიციალური ვიზიტების და შეხვედრების, შეერთებული შტატებთან სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის ამსახველი დოკუმენტები.
ეროვნული არქივის VII საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციისთვის თეზისების მიღება დაწყებულია. საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით ცალკე სექცია მიეძღვნება საქართველოს დიპლომატიურ სივრცეში დაბრუნების 30 წლის იუბილეს. კონფერენცია 2022 წლის 8-10 სექტემბერს გაიმართება. კონფერენციის პარალელურად, საქართველოსა და აშშ-ს შორის დიპლომატიური ურთიერთობის 30 წლის საიუბილეოდ ეროვნულ არქივში გამოფენაც გაიმართება.

The VII International Scientific Conference of the National Archives will be held with the support of the US Embassy
The Annual International Scientific Conference "Archival Studies, Source Studies - Trends and Challenges" of the National Archives of  Georgia of Ministry of Justice  will be dedicated to the 30th anniversary of Georgia's return to the diplomatic arena in 2022 and will be supported by the US Embassy in Georgia.
US Embassy Cultural Attaché Christopher Anderson visited the National Archives and reviewed archival documents on diplomatic relations between Georgia and the United States, together with Director General of the National Archives Teona Iashvili.
The National Archives holds documents of the first steps in establishing diplomatic relations with the United States, the establishment and development of Georgian-American political relations, the opening of the first US Embassy in Georgia, official visits and meetings of high-ranking officials, and trade and economic cooperation with the United States.
Thesis for the VII International Scientific Conference of the National Archives has started. A separate section dedicated to the 30th anniversary of Georgia's return to the diplomatic space is dedicated to the anniversary date. The conference will be held on September 8-10, 2022. In parallel with the conference, an exhibition will be held at the National Archives to mark the 30th anniversary of diplomatic relations between Georgia and the United States.