ეროვნული არქივი პროფესიულ დღეს განვითარების ისტორიულად ყველაზე მაღალ საფეხურზე ხვდება
ქვემო ქართლის რეგიონული არქივი რუსთავში; კახეთის რეგიონული არქივი თელავში; სამეგრელოს რეგიონული არქივი ზუგდიდში; ეროვნული არქივის პავილიონი თბილისში, რომელიც თბილისელებსა და დედაქალაქის სტუმრებს შორის დიდი პოპულარობით სარგებლობს; იმერეთის რეგიონული არქივი ქუთაისში, რომელიც საზეიმოდ ივლისში გაიხსნება − ეს არის არასრული ჩამონათვალი იმ ინფრასტრუქტურული პროექტებისა, რომლებიც ეროვნული არქივის განვითარებისა და ხელშეწყობისთვის ბოლო 4 წლის განმავლობაში განხორციელდა. იუსტიციის მინისტრმა არქივის თანამშრომლებს პროფესიული დღე პირადად მიულოცა და დაგეგმილი და სამომავლო პროექტების შესახებ ესაუბრა. თეა წულუკიანმა და მინისტრის მოადგილე მიხეილ სარჯველაძემ, ეროვნული არქივის დირექტორ თეონა იაშვილთან ერთად, ცენტრალური და რეგიონული არქივის 32 თანამშრომელს მადლობის სიგელები და ფასიანი საჩუქრები გადასცეს იმ თავდადებული შრომისათვის, რასაც არქივის თანამშრომლები ეროვნული საგანძურის შენახვისა და მოვლა-პატრონობისთვის ეწევიან.
არქივისტების დაჯილდოებით საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო არქივების საერთაშორისო დღის − 9 ივნისის აღნიშვნას უერთდება. პროფესიული დღესასწაული 2004 წელს გამართულ არქივების საერთაშორისო საბჭოს კონგრესზე დაწესდა. ეს თარიღი 1948 წელს გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის (UNESCO) მიერ არქივების საერთაშორისო საბჭოს დაარსებას უკავშირდება. საქართველოს ეროვნული არქივი უკვე რამდენიმე წელია, არქივების საერთაშორისო დღეს სხვადასხვა ღონისძიებით აღნიშნავს.
ეროვნული არქივის მხარდაჭერა იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა პრიორიტეტულ მიმართულებად 2012 წლის მიწურულს გამოაცხადა. ბოლო წლებში ეროვნული არქივის ინფრასტრუქტურული ბაზა მისი არსებობის განმავლობაში პირველად განახლდა და გაიზარდა. ბოლო ათწლეულებში პირველად აშენდა ეროვნული არქივის ახალი და თანამედროვე შენობა რუსთავში (ქვემო ქართლის რეგიონული არქივი); სრულდება იმერეთის რეგიონული არქივის ახალი შენობის მშენებლობა ქუთაისში; თანამედროვე აპარატურით აღიჭურვა დოკუმენტების რესტავრაციისა და მიკროფილმირების ლაბორატორია; იუსტიციის მინისტრის ინიაციატივით, 2016 წელს გაიხსნა ეროვნულ არქივის საგამოფენო პავილიონი, სადაც ფუნქციონირებს მედიათეკა და ბრენდირებული პროდუქციის მაღაზია; სრული რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა და თანამედროვედ აღიჭურვა არქივის შენობები აბაშაში, ზუგდიდსა და თელავში.
საქართველოს ეროვნული არქივი საქართველოში ყველაზე დიდი საარქივო დაწესებულებაა. არქივი ინახავს 15 000-მდე ფონდის 5 მილიონზე მეტ საქმეში გაერთიანებულ წერილობით დოკუმენტს, 450 000-მდე ფოტოს, 20 000-მდე აუდიოდოკუმენტს და 35 000-მდე კინოფირს.

The National Archives of Georgia meets the “Professional Day” with the Historically Highest Level of Development
Kvemo Kartli Regional Archive in Rustavi; Kakheti Regional Archive in Telavi; Samegrelo Regional Archive in Zugdidi; The National Archives’ Exhibition Pavilion in Tbilisi, which is very popular among the Tbilisi residents and the city guests; Imereti Regional Archive in Kutaisi, which will be opened in July. This is an incomplete list of those infrastructural projects that have been implemented during the last 4 years for the development and promotion of the National Archives of Georgia.
The Minister of Justice congratulated the employees of the National Archives of Georgia personally and talked about the planned and future projects. Thea Tsulukiani and Deputy Minister Mikheil Sarjveladze, together with the director of the National Archives Teona Iashvili, awarded 32 employees of the Central and Regional Archives with the Certificates of Appreciation and valuable gifts for the devoted work that the archive employees are carrying out for maintenance of the National Treasury.
With the award of the archivists, the Ministry of Justice of Georgia joins the celebration of the International Archives day - June 9. “The Professional Day” celebration was instituted by the International Council on Archives in 2004. This date is related to the establishment of the International Council on Archives by the Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) of the United Nations in 1948. The National Archives of Georgia has been celebrating the International Archives Day for several years already.
Minister of Justice Thea Tsulukiani announced the National Archives as a priority direction at the end of 2012. In recent years, the infrastructural base of the National Archives has been renewed and increased for its existence for the first time.
For the first time in recent decades the new and modern building of the National Archives was built in Rustavi (Kvemo Kartli Regional Archive); Construction of new building of Imereti regional archive is completed in Kutaisi; Laboratory of documents restoration and microfilming was equipped with modern equipment; With the initiation of the Minister of Justice, the exhibition pavilion of the National Archives was opened in 2016, where is the mediathek and branded products’ store; Archival buildings in Abasha, Zugdidi and Telavi have been completely reconstructed and modernized.
The National Archives of Georgia is the largest archival institution in Georgia. The archive keeps the written documents unified in more than 5 million files of about 15 000 fonds, more than 450.000 photographs, up to 20.000 audio documents and over 35.000 films.