ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაცია 2017 წელს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2017 წლის განმავლობაში სარესტავრაციო და საკონსერვაციო სამუშაოები ჩაუტარდა: 22 126 ქაღალდისა და 48 ეტრატის ფურცელს, 1196 ფოტოპოზიტივს, 16 რუკას, 86 ტექნიკურ ნახაზს, 5 აფიშას, 136 გაზეთს, 1 წიგნსა და სხვა საარქივო მასალას.
რესტავრირებულ დოკუმენტებს შორის არის საისტორიო ცენტრალური არქივის ძველ საბუთთა განყოფილებაში დაცული XVIII-XIX საუკუნეების 250-მდე საბუთი, მათ შორის: მეფეების სიგელები, წყალობის, ნასყიდობის წიგნები, განაჩენები, სხვა ისტორიული საბუთები.
გარდა ამისა, სარესტავრაციო სამუშაოები ჩაუტარდა საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის პერიოდის დოკუმენტებს.
რესტავრირებულ დოკუმენტებს შორისაა: ჟორჟ ბიზეს ოპერა „კარმენის“ კლავირი; ა.შანიძის მიერ შედგენილი ქართული ენის გრამატიკის პროგრამები, სახელმძღვანელო გეგმები, ჩანაწერები ექსპედიციის შედეგების გამოცემისათვის და სხვა.
რესტავრირებულ ფოტოდოკუმენტებს შორის აღსანიშნავია ზემო ავჭალის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობისა (1922-24 წწ.) და საგურამოში ილია ჭავჭავაძის   სახლ-მუზეუმის გახსნის  (1951 წლის 27 მაისი) ფოტოალბომები.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორია თანამედროვე სტანდარტების აპარატურითა და ინვენტარით აღიჭურვა, რაც შესაძლებელს ხდის კიდევ უფრო მაღალი დონის სარესტავრაციო-საკონსერვაციო სამუშაოების ჩატარებას და რესტავრატორთათვის უსაფრთხო გარემოს შექმნას.

Restoration of Documents of the National Archives of Georgia in 2017
In the Laboratory of Restoration of Documents of the National Archive of Georgia, the restoration and conservation works of 22 126 papers and 48 parchment sheets, 1196 photos, 16 maps, 86 technical drawings, 5 playbills, 136 newspapers, one book and other archival materials were undertaken.
Among the restored documents are up to 250 documents from the 18th-19th centuries, preserved in the Old Documents Department of the Central Historical Archive, including: King’s deeds, grant charters, purchase acts, court decisions, and other historical documents.
Documents of the period of the First Democratic Republic of Georgia have been restored as well.
Among the restored documents of the Archive of the latest history are: Georges Bizet’s opera “Carmen”, Georgian Language Grammar programs by Akaki Shanidze, manual plans, recordings of the expedition, etc.
Among the restored photo documents, the photo album of the construction of the upper Avchala Hydro Power Plant (1922-24); Photo album of Ilia Chavchavadze Museum (May 27, 1951) in Saguramo are noteworthy.
It should be noted that in recent years the Restoration Laboratory of the National Archives of Georgia had been equipped with modern standards equipment and inventory, which makes it possible to maintain high-level restoration-conservation works and create a safe environment for restorers.