ეროვნული არქივის საგამოფენო დარბაზი გაიხსნა
1920 წელს შექმნილ არქივს არასოდეს ჰქონია სივრცე გამოფენებისა თუ კულტურულ-საგანმანათლებლო ღონისძიებების ჩასატარებლად.
მრავალფეროვანი მასალის საზოგადოებისთვის წარსადგენად იუსტიციის მინისტრის ინიციატივით საგამოფენო გალერეა პირველად აშენდა.
ახალი შენობის საგამოფენო დარბაზში, გამოფენების გარდა, გაიმართება საჯარო ლექციები, საგანმანათლებლო პროექტები, გამოცემათა პრეზენტაციები.
შენობის ანტრესოლზე განთავსდა მედიათეკა და წიგნების მაღაზია. მედიათეკაში ნებისმიერი დამთვალიერებელი ისარგებლებს წიგნებით, კომპიუტერებითა და ინტერნეტით;
სპეციალურ მაღაზიაში კი შეიძენს საარქივო დოკუმენტების გამოყენებით დამზადებულ მრავალფეროვან პროდუქციას.
გალერეა გაიხსნა გამოფენით − „ჩვენი არქივი − ჩვენი საუნჯე“. მასზე წარმოდგენილია ეროვნულ არქივში დაცული ისტორიული და კულტურული ღირებულების მქონე მრავალფეროვანი ექსპონატები: IX-XIX საუკუნეების ხელნაწერები და ისტორიული საბუთები, XIX საუკუნის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ამსახველი მასალა, საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დოკუმენტები, საბჭოთა პერიოდის ფოტო - თუ წერილობითი საბუთები, XX საუკუნის 90-იანი წლების დოკუმენტური ქრონიკა.
ეროვნული არქივი საქართველოს დოკუმენტური მეხსიერების ყველაზე დიდი საცავია. აქ 5 მილიონამდე საქმეში გაერთიანებული წერილობითი დოკუმენტი ინახება, მათ შორის: 439 063 ფოტო, 19 063 ფონო და 34 904 კინოდოკუმენტი; ასევე 80 000-მდე წიგნი და 50 000-მდე პერიოდული გამოცემაა დაცული.

The Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia was opened
The modern archives in Georgia were founded on April 23, 1920. The archives have never had space for conducting exhibitions or cultural-educational events. The exhibition gallery was constructed by the initiative of the Minister of Justice to present a wide variety of materials to the public.
Besides the exhibitions, public lectures, educational projects and presentation of publications will be held in the exhibition Pavilion.
Exhibition hall is located on the ground floor of the Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia, on the mezzanine – mediathek, shop of branded products and Café. In mediathek any visitor can enjoy unique books, computers and free Wi-Fi and can buy various products, created using archival documents.
The gallery was opened with the exhibition "Our Archive - Our Treasure". It presents a variety of exhibits with historical and cultural value, preserved in the National Archives: manuscripts and historic documents of the 9th-19th centuries, documents reflecting the national liberation movement of the 19th century, documents of the First Democratic Republic of Georgia, and photos of Soviet period, documentary Chronicle of the 90s of the 20th Century.
The National Archive is the largest storage space for Georgia's documentary memory. By this time the National Archives preserve: written documents of 5 million files; 439 063 photos, 19 063 audio and 34 904 film documents; 80,000 books and 50,000 periodicals.