ეროვნულმა არქივმა საარქივო და რესტავრირებული ფილმების საერთაშორისო ფესტივალში მიიღო მონაწილეობა
საარქივო და რესტავრირებული ფილმების მე-12 საერთაშორისო ფესტივალზე „Toute la mémoire du monde", პარიზის სინემატიკაში, აღდგენილი ქართული კინომემკვიდრეობის ჩვენება მოეწყო.
კინოფესტივალში საქართველოს ეროვნულმა კინოცენტრმა და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა მონაწილეობა პირველად მიიღეს.
აღსანიშნავია, რომ ფესტივალის ფარგლებში ნაჩვენები მუნჯი ფილმები გაციფრულდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის მიერ საქართველოს კინოცენტრის ფინანსური მხარდაჭერით.
ფილმების წარდგენისას ეროვნული არქივის კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორმა გიორგი კაკაბაძემ საქართველოში მიმდინარე კინოსარესტავრაციო საქმიანობასა და კინოფირების გაციფრებაზე ისაუბრა.
პარიზში შეკრებილმა მაყურებელმა ქართული მუნჯი კინოს ხუთი ნიმუში – ალექსანდრე წუწუნავასვინ არის დამნაშავე?” (1925) დაჯანყი გურიაში” (1928), ნიკოლოზ შენგელაიასელისო” (1928), მიხეილ ჭიაურელისხაბარდა” (1931) და კოტე მიქაბერიძისჩემი ბებია” (1929) – იხილა. ფესტივალის ბოლო დღეს კი ნაჩვენები იყო გიორგი შენგელაიას ფილმი „ფიროსმანი (1969).
ფესტივალის ფარგლებში, მომავალი თანამშრომლობის გაღრმავებისა და თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალის წარდგენის მიზნით, შეხვედრები გაიმართა პარიზის სინემატიკის წარმომადგენლებსა და კინოს სხვა პროფესიონალებთან.

The National Archives of Georgia Participated in the International Festival of Archival and Restored Films
At the 12th International Festival of Archival and Restored Films, Toute la mémoire du monde, held at the French Cinematheque in Paris, a special screening was dedicated to the restored Georgian cinematic heritage.
The Georgian National Film Center and the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia participated in the film festival for the first time.
Notably, the silent films presented within the framework of the festival were digitized by the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia with the financial support of the Georgian National Film Center.
During the presentation of the films, Giorgi Kakabadze, Director of the Central Archive of Audiovisual Documents at the National Archives of Georgia, delivered a speech on the ongoing film restoration efforts and the digitization of archival film reels in Georgia.
The audience in Paris had the opportunity to view five masterpieces of Georgian silent cinema: Who Is to Blame? (1925) and Revolt in Guria (1928) by Alexandre Tsutsunava, Eliso (1928) by Nikoloz Shengelaia, Khabarda (1931) by Mikheil Chiaureli, and My Grandmother (1929) by Kote Mikaberidze. On the final day of the festival, Giorgi Shengelaia’s Pirosmani (1969) was also screened.
Within the framework of the festival, meetings were held with representatives of the French Cinematheque in Paris and other film industry professionals to deepen future collaboration and present the Tbilisi International Archival Film Festival.