ფაშიზმზე გამარჯვების დღესთან დაკავშირებით ეროვნულ არქივში გამოფენა გაიხსნა
საქარველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დღეს გაიხსნა ფაშიზმზე გამარჯვების დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა, სადაც წარმოდგენილი დოკუმენტები ასახავენ მეორე მსოფლიო ომის დროს ქართველი მეომრების გმირულ ბრძოლასა და იმ პერიოდის საქართველოში მიმდინარე პროცესებს.
ღონისძიება გახსნა იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ მაია კოპალეიშვილმა, რომელმაც აღნიშნა: „ჩვენი მიზანი იყო, ეროვნულ არქივში დაცული, მეორე მსოფლიო ომთან დაკავშირებული მასალები საგამოფენოდ წარმოგვედგინა, რათა კიდევ ერთხელ გაგვესვა ხაზი იმ ღვაწლისათვის, რომელიც ქართველ გმირებს მიუძღვით ფაშიზმზე გამარჯვებაში“.
ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორის თეონა იაშვილის ინფორმაციით, გამოფენაზე წარმოდგენილია: ქართველი მეომრების ბრძოლა იტალიელ და ფრანგ პარტიზანებთან ერთად; აჯანყება კუნძულ ტექსელზე; აშშ-ს ხელისუფლების მიერ „ოქროს ჯვარით“ დაჯილდოებული გიორგი კაკუშაძის დოკუმენტები; მასალები პირველი მფრინავი ქალის, რუსუდან ჟორდანიას შესახებ; მფრინავ ჭიჭიკო ბენდელიანისა და სხვა მეომართა პირადი წერილები და ფოტოსურათები; გერმანელი ტყვეების დაკითხვის ოქმები.
ამასთან, გამოფენაზე წარმოდგენილი მასალები ასახავენ სამამულო ომის პერიოდში საქართველოში განვითარებულ მნიშვნელოვან მოვლენებს: 1944 წელს რუსეთის მიერ საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღიარება; 1945 წლის მასალები საფრანგეთიდან ქართული სამუზეუმო განძეულობის დაბრუნების თაობაზე; დოკუმენტები სათაფლიაში სამუზეუმო ექსპონატების გადამალვის შესახებ; ქართველი ხელოვანების მოღვაწეობა ომის დროს და სხვა.

The NA hosted an exhibition dedicated to the V-Day
The exhibition dedicated to the anniversary of the Victory over fascism has opened in the National Archives of the Ministry of Justice today. The documents displayed are about heroic straggle of Georgian soldiers during the II World War and historical facts of that period.
Maia Kopaleishvili, Deputy Minister of Justice has opened the event. She talked about important role of Georgians and contribution of Georgian people and soldiers to the victory over fascism.
According to Teona Iashvili, Director General of the National Archives the display contains documents concerning straggle of Georgians along with Italian and French guerillas; outbreak on the island of Texel; also papers of Giorgi Kakushadze awarded by the Government of the United States with “Golden Cross”, Rusudan Jordania, first woman pilot, Chichiko Bendeliani, the pilot and other documents, photos and letters about the II World War and reports of examination of German hostages.
The NA displayed also other documents of wartime period in Georgia. The papers contain documents about recognition of the autonomy of the Orthodox Church of Georgia by Russia in 1944, also files of homecoming of treasure of Georgia from France in 1945, and about secret transportation of treasure to Sataplea.