„ფრაგმენტები ქართული თეატრის ისტორიიდან“ საქართველოს ეროვნული არქივის ვებგვერდზე
„ფრაგმენტები ქართული თეატრის ისტორიიდან“ - საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი ქართული თეატრის დღეს ონლაინგამოფენით აღნიშნავს.
გამოფენა იხილეთ ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/2021-1/fragmentebi-kartuli-teatris-istoriidan-2.
ქართული თეატრის დღე - 14 იანვარი - გიორგი ერისთავის თეატრის პირველ წარმოდგენას უკავშირდება. 1850 წლის 2 (14) იანვარს გიორგი ერისთავმა საკუთარი პიესა „გაყრა“ სცენაზე გააცოცხლა. ქართული პროფესიული თეატრი სწორედ ამ სპექტაკლით დაიბადა.
გამოფენაზე წარმოდგენილია ქართული პროფესიული თეატრის პირველი დადგმის - „გაყრის“ - მინიატურები, რომელიც ნაწარმოების ხელნაწერს ახლავს. გეორგ კორადინის მიერ 1850 წელს შესრულებული ნამუშევრები სპექტაკლის სცენებს ასახავს. გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილია საქართველოს ეროვნული არქივში დაცული ქართული თეატრის ისტორიის ამსახველი სხვა მასალაც - ფოტოები, აფიშები, პროგრამები და სხვა დოკუმენტები.

"Fragments from the History of Georgian Theater" on the Website of the National Archives of Georgia
"Fragments from the History of Georgian Theater" - The National Archive of the Ministry of Justice of Georgia celebrates the Georgian Theater Day with an online exhibition.
See the exhibition at the link: https://archive.gov.ge/en/2021-1/fragmentebi-kartuli-teatris-istoriidan-2.
Georgian Theater Day - January 14 - is connected with the first performance of Giorgi Eristavi Theater. On January 2 (14), 1850, Giorgi Eristavi revived his play "Gakra" (Divorce) on the stage. Georgian professional theater was born with this play.
The exhibition presents miniatures of the first staging of the Georgian Professional Theater - "Gakra", which accompanies the manuscript of the work. Georg Koradin's miniatures, created in 1850, depict the scenes from a play. The exhibition also presents other materials reflecting the history of the Georgian theater preserved in the National Archives of Georgia - photos, posters, programs and other documents.