იუსტიციის მინისტრმა ქუთაისის ცენტრალური არქივის შენობა გახსნა
სამი სრულიად ახალი და ორი რეკონსტრუირებული შენობა ეროვნული არქივის ინფრასტრუქტურას ბოლო 4 წლის განმავლობაში შეემატა. საარქივო საგანძურის დაცვაზე ზრუნვა და რეგიონებში არქივისათვის ახალი შენობების მშენებლობა გრძელდება.
დღეს იუსტიციის მინისტმა თეა წულუკიანმა საზეიმოდ გახსნა ქუთაისის ცენტრალური არქივის შენობა, სადაც ერთ მილიონამდე საარქივო საქმე თანამედროვე სტანდარტების საარქივო საცავებში განთავსდება.
ქუთაისის ცენტრალური არქივი გამორჩეულია საკუთარი ფონდებითა და კოლექციებით − აქ დაცულია დოკუმენტები მეთვრამეტე საუკუნიდან დღემდე და მათი დაცვისათვის სათანადო პირობების შექმნა მომავალი თაობებისათვის საარქივო საგანძურის შემონახვას ემსახურება.
გარდა იმისა, რომ ქუთაისს კიდევ ერთი ლამაზი ნაგებობა შეემეტა, ქუთაისის ცენტრალურ არქივს პირველად აქვს ახალი შენობა, რომელიც დაპროექტებული და აგებულია საგანგებოდ საარქივო საჭიროებისათვის. შენობის არქივსაცავები მოწყობილია საერთაშორისო ნორმების შესაბამისი თანამედროვე ვენტილაცია-კონდიცირებისა და ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებით.
შენობის გახსნის ცერემონიაზე სტუმრებისათვის მოეწყო საზაფხულო კინოდარბაზი, სადაც ნაჩვენები იყო ეროვნულ არქივში დაცული მოკლემეტრაჟიანი მხატვრული ფილმები „ზღარბი“ და „ბებრები“.
ქუთაისის ცენტრალური არქივი 1921 წელს ჩამოყალიბდა. ამჟამად აქ დაცულია XVIII საუკუნიდან დღემდე შექმნილი დოკუმენტები − ქუთაისის ქალაქის მმართველობის (1875-1919 წლები), ქუთაისის გუბერნიის სამმართველოს (1846−1918 წლები), ქუთაისის სათავადაზნაურო დეპუტატთა საკრებულოს (1837-1917 წლები), იმერეთის ეპარქიული კანცელარიის (1819-1921 წლები) და სხვა ფონდები. უნიკალურ დოკუმენტებს შორის შეხვდებით იმერეთის მეფეების − სოლომონ პირველისა და სოლომონ მეორეს სიგელებსა და წყალობის წიგნებს; მოსახლეობის აღწერის მასალებს; ილია ჭავჭავაძის, აკაკი წერეთლის, კონსტანტინე გამსახურდიას, გრიგოლ რობაქიძის, გალაკტიონ ტაბიძისა და სხვათა ავტოგრაფებს; ქუთაისის კლასიკური და ქუთაისის სათავადაზნაურო გიმნაზიების დაარსების ამსახველ დოკუმენტებს და სხვა მასალას. ქუთაისის ცენტრალურ არქივის თანამედროვე სტანდარტების საცავებში თავს მოიყრის ქუთაისის, წყალტუბოს, სამტრედიის, ონის, ამბროლაურის, ცაგერის, ლენტეხის, ხონის, ვანის, ბაღდათის, საჩხერის, ჭიათურისა და ტყიბულის 4 334 საარქივო ფონდის 905 432 საქმე.
ეროვნული არქივის მხარდაჭერა პრიორიტეტულ მიმართულებად იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა 2012 წლის მიწურულს გამოაცხადა. ბოლო წლებში ეროვნული არქივის ინფრასტრუქტურული ბაზა მისი არსებობის განმავლობაში პირველად განახლდა და გაიზარდა. ბოლო ათწლეულებში პირველად აშენდა ეროვნული არქივის ახალი და თანამედროვე შენობა რუსთავში (ქვემო ქართლის რეგიონული არქივი) და ქუთაისში (ქუთაისის ცენტრალური არქივი); 2016 წელს გაიხსნა ეროვნულ არქივის საგამოფენო პავილიონი, სადაც ფუნქციონირებს მედიათეკა, ბრენდირებული პროდუქციის მაღაზია და კაფე; სრული რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა და თანამედროვედ აღიჭურვა არქივის შენობები ზუგდიდსა და თელავში

The Minister of Justice Opened the Building of the Kutaisi Central Archive
Three completely new and two reconstructed buildings have been added to the National Archives of Georgia for the last 4 years. The maintenance of archive treasures and construction of new buildings for the archives in the regions continues. Thea Tsulukiani, Minister of Justice of Georgia, has opened the building of Kutaisi Central Archive, in which one million documents will be preserved in modern standards storages.
Kutaisi Central Archive is distinguished by its own collections and fonds – here are preserved the documents from the 18th century; and creating appropriate conditions for the protection the archival documents serves for future generations. Besides, another nice building has been added to the city, Kutaisi Central Archive has a new building for the first time, designed and built for special archival purposes. The archives are equipped with modern ventilation-conditioning and fire-resistant systems that are relevant to international standards.
At the opening ceremony there was arranged a summer cinema, where the short feature films - "Hedgehog" and "Old People" were shown.
Kutaisi Central Archive was established in 1921. Presently, the documents of Kutaisi Regional Division (1846-1918), Kutaisi city assembly (1837-1917 years), Diocese of Imereti (1819-1921) and other funds, created from the 18th century to present days are preserved in Kutaisi Central Archive. Among the unique documents you will find the books of the kings of Imereti - Solomon I and Solomon II; population census materials, Grant Charters; autographs of Ilia Chavchavadze, Akaki Tsereteli, Konstantine Gamsakhurdia, Grigol Robakidze, Galaktion Tabidze; documents and other materials reflecting the foundation of Kutaisi classical and Kutaisi noble gymnasiums.
905 432 documents of Kutaisi, Tskaltubo, Samtredia, Oni, Ambrolauri, Tsageri, Lentekhi, Khoni, Vani, Baghdati, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli 4 334 archival fonds will be stored in the modern standard Kutaisi Central Archive.
At the end of 2012, Minister of Justice, Thea Tsulukiani announced the support of the National Archives as a priority direction. In recent years, the infrastructural base of the National Archives has been renewed and increased for the first time in its existence. For the first time in recent decades the new and modern building of the National Archives was built in Rustavi (Kvemo Kartli Regional Archive) and Kutaisi (Kutaisi Central Archive); in 2016 the Exhibition Pavilion of the National Archives was opened, where also is located Mediathek, shop of Branded Products and Café; Completely modernized and renovated archive buildings in Zugdidi and Telavi.