„კავკასია და მსოფლიო XVII-XVIII საუკუნეებში“ - ეროვნული არქივის კონფერენციაზე მრგვალი მაგიდა გაიმართა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის IX საერთაშორისო კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა - ტენდენციები და გამოწვევები“  12 ოქტომბერს მრგვალი მაგიდით დაიხურა.  შეხვედრაზე სადისკუსიო თემა იყო „კავკასია და მსოფლიო XVII-XVIII საუკუნეებში“.
სამდღიან კონფერენციაში 200-მდე ქართველი და უცხოელი მეცნიერი და მკვლევარი მონაწილეობდა. კონფერენცია ხელს უწყობს ახალი სამეცნიერო კვლევების წახალისებას, ქართველი და უცხოელი მეცნიერების მჭიდრო კავშირს, მათ შორის სიახლეებისა და გამოცდილების გაზიარებას, ასევე ეროვნული არქივის სამეცნიერო თანამშრომლობის გაძლიერებას.
დღევანდელ ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ: საქართველოს ეროვნული არქივის, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, გიორგი წერეთლის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის, ტოკიოს უნივერსიტეტის, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტის, საქართველოს  უნივერსიტეტისა და სოხუმის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები.
2016 წელს დაარსებული ყოველწლიური კონფერენციის მიმართულებებია: ფილოლოგია; ისტორია, წყაროთმცოდნეობა, არქივთმცოდნეობა, ეთნოლოგია, ანთროპოლოგია; ხელოვნებათმცოდნეობა; კულტუროლოგია; ციფრული ესთეტიკა და დიზაინი; ციფრული არქივები და მონაცემთა ბაზები; კონსერვაცია-რესტავრაცია.

"The Caucasus and the World in the 17th-18th Centuries"—A R Round Table Held at the National Archives Conference
The 9th International Conference of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, titled “Archival Studies, Source Studies—Trends and Challenges,” concluded on October 12 with a round table discussion. The discussion topic was “The Caucasus and the World in the 17th and 18th Centuries.”
Around 200 Georgian and international scholars and researchers participated in the three-day conference. The conference promotes new scientific research, fosters close connections between Georgian and international scientists, facilitates the exchange of innovations and experiences, and strengthens the National Archives' scientific cooperation.
Today's event included representatives from the National Archives of Georgia, the National Centre of Manuscripts, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, the Giorgi Tsereteli Institute of Oriental Studies, Georgian Technical University, the University of Tokyo, Ilia State University, East European University, the University of Georgia, and Sokhumi State University.
The annual conference, founded in 2016, covers topics such as philology, history, source studies, archival studies, ethnology, and anthropology; art studies; cultural studies; digital aesthetics and design; digital archives and databases; conservation and restoration.