მედეა ჯაფარიძე - 100 – ეროვნული არქივის საიუბილეო ონლაინგამოფენა
თეატრისა და კინოს მსახიობ მედეა ჯაფარიძის დაბადებიდან 100 წელი გავიდა. მსახიობის იუბილესთან დაკავშირებით საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა მულტიმედიური გამოფენა მოამზადა.
ეროვნულ არქივში დაცული ფონდებიდან ინტერნეტსივრცეში მედეა ჯაფარიძის ცხოვრებისა და შემოქმედების ამსახველი  კინომასალა, ფოტოები, წერილობითი დოკუმენტები და ავტოგრაფები გამოქვეყნდა.
ექსპონატებს შორისაა მარჯანიშვილის თეატრის სპექტაკლებში, ასევე, მხატვრულ ფილმებში მსახიობის მიერ შესრულებული როლების ფოტოები, კინოსიუჟეტი „ქეთო და კოტეს“ გადასაღები მოედნიდან, ნაწყვეტი თეატრალური სპექტაკლიდან „იულიუს კეისარი და კლეოპატრა“, მისი ავტობიოგრაფია და სხვა.

Medea Japaridze 100 – jubilee online exhibition of the National Archives
100 years have passed since the birth of theater and cinema actress Medea Japaridze. In connection with the anniversary of the actor, the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia prepared a multimedia exhibition.
From the fonds kept in the National Archives film material, photographs, written documents and autographs depicting the life and work of Medea Japaridze have been published in the Internet space.
Among the exhibits are photos of the roles of the actress from Marjanishvili theater  performances as well as from feature films, a film document from the filming location of"Keto da Kote", an excerpt from the theatrical play "Julius Caesar and cleopatra", his autobiography and others.