მერაბ კოსტავას ხელნაწერის მიხედვით შრიფტი შეიქმნა
მერაბ კოსტავას ხელნაწერების საფუძველზე, რომელიც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივშია დაცული, კალიგრაფმა დავით მაისურაძემ ხელნაწერი შრიფტი შექმნა.
პროექტი
, რომლის ავტორია კომპანია „ჯეპრა“, ეროვნულ-გამათავისუფლებელი მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერის დაბადებიდან 82 წლის იუბილესა და საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს - 26 მაისს - ეძღვნება.
შრიფტის გადმოსაწერად ეწვიეთ ბმულს: https://cutt.ly/1neEr1u.
მერაბ კოსტავას ხელნაწერები მისი დაბადებიდან 80 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში საქართველოს ეროვნულ არქივს რუსუდან ბერიძემ 2019 წელს გადასცა. მერაბ კოსტავას მეუღლის თანხმობით შრიფტის მოხა

The font was created according to the manuscript of Merab Kostava
On the basis of Merab Kostava's manuscripts, which are preserved in the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, calligrapher Davit Maisuradze created a manuscript font.
The project, authored by the company "Gepra", is dedicated to the 82nd anniversary of the birth of one of the leaders of the National Liberation Movement and the Independence Day of Georgia - May 26.
To download the font, visit the link: https://cutt.ly/1neEr1u.
Rusudan Beridze handed over the manuscripts of Merab Kostava to the National Archives of Georgia in 2019 within the framework of the events dedicated to the 80th anniversary of his birth. With the consent of Merab Kostava's wife, the font was taken from a manuscript of poems by a Georgian dissident, politician and poet.