ოკუპაციის 100 წელი - საჯარო ლექციების ციკლი ეროვნულ არქივში
2021 წლის 25 თებერვალს ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დამოუკიდებელი საქართველოს ოკუპაციიდან 100 წელი სრულდება.
სწორედ ამ უმძიმეს თარიღს ეძღვნება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე საჯარო ლექციების ციკლი, რომელიც 18, 22 და 26 თებერვალს გაიმართება.
ლექციებში მიმოხილული იქნება ის უნიკალური საარქივო მასალა, რომელიც 100 წლის წინათ საქართველოში განხორციელებულ ტრაგიკულ მოვლენებზე საინტერესო და უტყუარ ცნობებს გვაწვდის.
ბოლო წლებში საქართველოს ეროვნული არქივი აქტიურად მუშაობს, რათა საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიის ამსახველი დოკუმენტები საზოგადოებისთვის უფრო მეტად ხელმისაწვდომი გახდეს. ამისთვის არაერთი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროექტი ჩატარდა, გამოიცა წიგნები, შეიქმნა ელექტრონული კატალოგი და მულტიმედია გვერდი, გაიმართა გამოფენები მატერიალურ და ციფრულ ფორმატში. ამ მრავალფეროვანი რესურსების გაცნობა არქივის ვებგვერდზეა შესაძლებელი: https://archive.gov.ge/ge.

100 Years of Occupation - A Series of Public Lectures at the National Archives
February 25, 2021 marks the 100th anniversary of the occupation of independent Georgia by Bolshevik Russia.
The cycle of public lectures, which will be held on February 18, 22 and 26, is dedicated to this tragic date on the official Facebook page of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The lectures review the unique archival material that provides interesting and trustworthy information about the tragic events that took place in Georgia 100 years ago.
In recent years, the National Archives of Georgia has been actively working to make documents reflecting the history of the First Republic of Georgia more accessible to the public. Numerous educational and scientific projects have been carried out for this purpose, books have been published, an electronic catalog and a multimedia page have been created, exhibitions in physical and digital formats have been held. These diverse resources are available on the archive website: https://archive.gov.ge/ge.