პირველი რესპუბლიკის შესახებ ბერლინის არქივში დაცულ მასალებს ეროვნული არქივის თანამშრომლები სწავლობენ
იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის თანამშრომლები ბერლინის არქივში იმყოფებიან  საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ დაცული მასალების მოსაძიებლად, შესასწავლად და მათი ელექტრონული ასლების საქართველოში ჩამოსატანად .
საქართველოსა და გერმანიის არქივებს შორის თანამშრომლობის ფარგლებში გერმანული მხარე ბერლინის არქივში დაცული მასალის შესწავლაში ქართველ სპეციალისტებს _ შორენა გულიაშვილსა და თინათინ ნერგაძეს _ მაქსიმალურ მხარდაჭერას უწევს.
პირველი რესპუბლიკის შესახებ საზღვარგარეთის ქვეყნების არქივებში მასალების მოძიება საქართველოს ეროვნულმა არქივმა რამდენი წლის წინათ დაიწყო. ქართულ მხარეს უკვე მოძიებული აქვს სომხეთის, აზერბაიჯანის, ბრიტანეთის, ფინეთის, იტალიის, ლიტვის, ნორვეგიის, რუმინეთისა და უკრაინის არქივებში დაცული მასალა.

Employees of the National Archives of Georgia Study Materials of the First Republic of Georgia in the Archives of Berlin
The employees of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia are visiting the Archives of Berlin to search, study and collect electronic copies of the materials of the First Republic of Georgia
In the framework of the cooperation between Georgian and German archives, the German side fully supports Georgian specialists - Shorena Guliashvili and Tinatin Nergadze in the study of the materials, preserved in the Archives of Berlin.
Several years ago the National Archives of Georgia started searching for the materials concerning the First Republic of Georgia, preserved in the Archives of Foreign Countries. The Georgian side has already obtained the materials preserved in the archives of Armenia, Azerbaijan, Great Britain, Finland, Italy, Lithuania, Norway, Romania and Ukraine.