ქართული სახარება-პალიმფსესტი „UNESCO“-ს მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში შეიტანეს
კიდევ ერთი ქართული ხელნაწერი „UNESCO“-ს რეესტრში − იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დაცული ქართული სახარება-პალიმფსესტი „UNESCO“-ს მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში შეიტანეს. ხელნაწერი 6 დეკემბერს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში გამოიფინა. ღონისძიება იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა და საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა ილია მეორემ გახსნეს. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი; კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი მიხეილ გიორგაძე; მეცნიერებათა აკადემიის, თსუ-ს, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის, ეროვნული ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელი პირები.
საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული სახარების მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში შეტანის გადაწყვეტილება |UNESCO|-ს მსოფლიო მეხსიერების პროგრამის საერთაშორისო მრჩეველთა კომიტეტმა მიიღო. ქართული ხელნაწერი იმ 78 კოლექციასა და დოკუმენტს შორის მოხვდა, რომელიც რეესტრს 2017 წელს შეემატა. ხელნაწერის ნომინაცია საქართველოს  ეროვნულმა არქივმა „UNESCO“-ს 2016 წელს წარუდგინა.
უმნიშვნელოვანესი და იშვიათი ქართული ხელნაწერის ახალი აღწერილობის შექმნამდე (2015 წელი) სახარება-პალიმფსესტზე მხოლოდ მოკლე და მშრალი ინფორმაცია არსებობდა. შესწავლამ გამოავლინა, რომ ხელნაწერი  შეიცავს სამფენიან პალიმფსესტურ ფურცლებს და მასში არა ორი, არამედ, სულ მცირე, 4 ხელნაწერია ძირითადი ტექსტისა და ქვედა ფენების სახით; დაზუსტდა ტექსტის ქრონოლოგიაც.
ხელნაწერში ქართული ანბანის სამივე საფეხურია წარმოდგენილი. უძველესი შრე, რომელიც IX-X საუკუნეებით განისაზღვრება, ასომთავრულითაა ნაწერი,  მეორე და მესამე შრეები (XII-XIV სს) − ნუსხურით, ანდერძ-მინაწერები კი, რომლებიც XIII-XVIII საუკუნებისაა − მხედრულით.
ხელნაწერი საუცხოოდ არის გაფორმებული: ახლავს წმიდა მათე მახარებლის, წმიდა მარკოზ მახარებლის, წმიდა იოანე მახარებლისა და წმიდა პროხორეს მინიატურები. სახარებათა დასაწყისები გაფორმებულია თავსამკაულებით.
ზედა ფენის გადამწერი და გამცხოველებელი − ვინმე გიორგი, მომგებელი კი,  ბერი ესტატეა.
„UNESCO“-ს მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში ახალი ნომინაციის გარდა შესულია ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტების კიდევ ორი ნომინაცია:
1. ვახუშტი ბატონიშვილის ატლასი და „აღწერა სამეფოსა საქართველოსა“ (2013);
2. ეროვნულ არქივში დაცული 8 უძველესი ხელნაწერი (2015):
ანბანდიდი სახარება (IX ს.),
ფსალმუნი (ფრაგმენტი, X ს.),
ლექციონარი (ფრაგმენტი, X ს.),
ნევმირებული საგალობლები (ფრაგმენტი, X-XI სს.),
ვენახის წყალობის დაწერილი მანგლელ-თბილელი იოვანესი ქორეპისკოპოს დანიელ ნექისძისადმი (1440/1462 წწ., პალიმფსესტი),
შეუვალობის სიგელი მეფე ალექსანდრე დიდისა მაკუჭაძეებისადმი (1441 წ. პალიმფსესტი),
შეუვალობის განახლების სიგელი მეფე გიორგი VIII-ისა სვეტიცხოვლისადმი (1447 წ. პალიმფსესტი),
მარხვანი (XIII-XIV სს. პალიმფსესტი).
2018 წლის იანვარში ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში „UNESCO“-ს მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში შეტანილი ყველა ხელნაწერისა და ისტორიული საბუთების გამოფენა იგეგმება.

Georgian Gospel-Palimpsest was Inscribed in UNESCO Memory of the World Register
Another Georgian Manuscript in the Register of UNESCO – Georgian Gospel-Palimpsest, preserved in the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, was inscribed in the Memory of the World International Register. The manuscript was exhibited in the Exhibition Pavilion of the National Archives on December 6. The Minister of Justice, Thea Tsulukiani and the Catholicos-Patriarch of all Georgia Ilia II opened the event. The presentation was attended by the Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli, Minister of Culture and Monument Protection of Georgia, Mikheil Giorgadze, Heads of the National Academy of Science, National Center of Manuscripts, Tbilisi State University, National library. Decision about the submission of the Gospel in the World International Register was made by The International Advisory Committee of UNESCO. The Georgian manuscript was among 78 collections and documents that were added to the register in 2017. Nomination of the manuscript was submitted by the National Archives of Georgia in UNESCO in 2016.
Before creating a new description of the most important and rare Georgian manuscript (2015), there was only a short information on the gospel-palimpsest. The study has shown that the manuscript contains three-layered palimpsest papers and there are not two but at least four manuscripts in the form of basic text and bottom layers.  Text chronology was also specified.
All three stages of Georgian alphabet are presented in the manuscript. The oldest layer which is determined by the 9th-10th centuries is written in Asomtavruli, the second and third layers (12th-14th centuries) – Nuskhuri and the wills of 13th-18th centuries – Mkhedruli.
The manuscript is well decorated: it has miniatures of Saint Matthew the Evangelist, Saint Mark the Evangelist, Saint John the Evangelist and the Saint Prochore. The beginning of the Gospels is lined up by the headpieces.
The writer of the bottom layer – Giorgi and was scribed by monk Estate.
The manuscript was transferred to the National Archives of Georgia in 1924. Its research is still under way.
Besides the new nomination, two other nominations, also preserved in the National Archives of Georgia, were inscribed in the Memory of the World Register:
1. Vakhushti Batonishvili's Atlas and "Description of the Kingdom of Georgia" (2013);
2.  8 Ancient Manuscripts preserved in the National Archives (2015):
Anbandidi Gospel, 13th century
Plaster, 10th century
Lectionary, 10th century
Neumatic Hymns, 10th-11th centuries and palimpsests
Charter of donation of land for a vineyard to the Chorepiscopus Daniel Nekisadze from Iovane, the Archibishop of Manglisi and Tbilisi (1440-1462, palimpsest)
Renewal of the Charter of Immunity of King George VIII to Svetitskhoveli (1447, palimpsest)
The Triodion (13th-14th centuries, palimpsest)
In January 2018, the Exhibition Pavilion of the National Archives will exhibit all Georgian manuscripts and historical documents inscribed in UNESCO Memory of the World Register.