ქუთაისის ცენტრალური არქივის ახალ შენობაში მედიატური მოეწყო
ქუთაისის ცენტრალური არქივის ახალ შენობაში მედიატური მოეწყო. ჟურნალისტებს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე მიხეილ სარჯველაძემ და ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა უმასპინძლეს.
ქუთაისის ცენტრალური არქივი გამორჩეულია საკუთარი ფონდებითა და კოლექციებით − აქ დაცულია დოკუმენტები მეთვრამეტე საუკუნიდან დღემდე და მათი დაცვისათვის სათანადო პირობების შექმნა მომავალი თაობებისათვის საარქივო საგანძურის შემონახვას ემსახურება.
შენობის დათვალიერებასთან ერთად ჟურნალისტებს საშუალება მიეცათ, ქუთაისის ცენტრალურ არქივში დაცული უძველესი და უნიკალური საარქივო მასალის ორიგინალები ენახათ.
გარდა იმისა, რომ ქუთაისს კიდევ ერთი ლამაზი ნაგებობა შეემატა, ქუთაისის ცენტრალურ არქივს პირველად აქვს ახალი შენობა, რომელიც დაპროექტებულია და აგებული საგანგებოდ საარქივო საჭიროებისათვის. შენობის არქივსაცავები აღჭურვილია  საერთაშორისო ნორმების შესაბამისი თანამედროვე ვენტილაცია-კონდიცირებისა და ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებით.
ქუთაისის ცენტრალური არქივი 1921 წელს ჩამოყალიბდა. ამჟამად აქ დაცულია XVIII საუკუნიდან დღემდე შექმნილი დოკუმენტები − ქუთაისის ქალაქის მმართველობის (1875-1919 წლები), ქუთაისის გუბერნიის სამმართველოს (1846-1918 წლები), ქუთაისის სათავადაზნაურო დეპუტატთა საკრებულოს (1837-1917 წლები), იმერეთის ეპარქიული კანცელარიის (1819-1921 წლები) და სხვა ფონდები. უნიკალურ დოკუმენტებს შორის შეხვდებით იმერეთის მეფეების − სოლომონ პირველისა და სოლომონ მეორის _ სიგელებსა და წყალობის წიგნებს; მოსახლეობის აღწერის მასალებს; ილია ჭავჭავაძის, აკაკი წერეთლის, კონსტანტინე გამსახურდიას, გრიგოლ რობაქიძის, გალაკტიონ ტაბიძისა და სხვათა ავტოგრაფებს; ქუთაისის კლასიკური და ქუთაისის სათავადაზნაურო გიმნაზიების დაარსების ამსახველ დოკუმენტებს და სხვა მასალებს.
ქუთაისის ცენტრალური არქივის თანამედროვე სტანდარტების საცავებში თავს მოიყრის ქუთაისის, წყალტუბოს, სამტრედიის, ონის, ამბროლაურის, ცაგერის, ლენტეხის, ხონის, ვანის, ბაღდათის, საჩხერის, ჭიათურისა და ტყიბულის 4 334 საარქივო ფონდის 905 432 საქმე.
2012 წლის მიწურულს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა ეროვნული არქივის მხარდაჭერა პრიორიტეტულ მიმართულებად  გამოაცხადა. ბოლო წლებში ეროვნული არქივის ინფრასტრუქტურული ბაზა თავისი  არსებობის განმავლობაში პირველად განახლდა და გაიზარდა. ბოლო ათწლეულებში პირველად აშენდა ეროვნული არქივის ახალი თანამედროვე შენობა რუსთავსა (ქვემო ქართლის რეგიონული არქივი) და ქუთაისში (ქუთაისის ცენტრალური არქივი); 2016 წელს გაიხსნა ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი, რომელშიც  ფუნქციონირებს მედიათეკა, ბრენდირებული პროდუქციის მაღაზია და კაფე; სრული რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა და თანამედროვედ აღიჭურვა არქივის შენობები ზუგდიდსა და თელავში.

A Media Tour was Arranged in a New Building of Kutaisi Central Archive
A media tour was arranged in a new building of Kutaisi Central Archive. The Deputy Minister of Justice Mikheil Sarjveladze and the General Director of the National Archives of Georgia Teona Iashvili hosted the journalists.
Kutaisi Central Archive is distinguished by its own collections and fonds – here are preserved the documents from the 18th century; and creating appropriate conditions serves for the protection of archival documents for future generations.
Journalists not only inspected the building, but they had an opportunity to acquaint with the original of the unique archival materials, preserved in Kutaisi Central Archives.
Besides, another nice building has been added to the city, Kutaisi Central Archive has a new building for the first time, designed and built for special archival purposes. The archive is equipped with modern ventilation-conditioning and fire-resistant systems that are relevant to international standards.
Kutaisi Central Archive was established in 1921. Presently, the documents of Kutaisi Regional Division (1846-1918), Kutaisi city assembly (1837-1917 years), Diocese of Imereti (1819-1921) and other fonds, created from the 18th century to present days are preserved in Kutaisi Central Archive. Among the unique documents you will find the books of the kings of Imereti - Solomon I and Solomon II; population census materials, Grant Charters; autographs of Ilia Chavchavadze, Akaki Tsereteli, Konstantine Gamsakhurdia, Grigol Robakidze, Galaktion Tabidze; documents and other materials reflecting the foundation of Kutaisi classical and Kutaisi noble gymnasiums.
905 432 documents of Kutaisi, Tskaltubo, Samtredia, Oni, Ambrolauri, Tsageri, Lentekhi, Khoni, Vani, Baghdati, Sachkhere, Chiatura and Tkibuli 4 334 archival fonds will be located in the modern standard depositories of Kutaisi Central Archive.
At the end of 2012, Minister of Justice Thea Tsulukiani announced the support of the National Archives as a priority direction. In recent years, the infrastructural base of the National Archives has been renewed and increased for the first time in its existence. For the first time in recent decades the new and modern building of the National Archives was built in Rustavi (Kvemo Kartli Regional Archive) and Kutaisi (Kutaisi Central Archive); in 2016 the Exhibition Pavilion of the National Archives was opened, where also is located Mediathek, store of Branded Products and Café; Completely modernized and renovated archive buildings in Zugdidi and Telavi.