რეზო თაბუკაშვილის საარქივო კოლექცია ეროვნულ არქივში შეინახება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ფონდებს ქართველი მწერლის, დრამატურგისა და სცენარისტის, რევაზ თაბუკაშვილის არქივის უნიკალური მასალა შეემატა.
ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა, თეონა იაშვილმა ლაშა თაბუკაშვილს საგამოფენო პავილიონში უმასპინძლა, სადაც მან ეროვნულ არქივს გადასცა თავის ოჯახში დაცული, რევაზ თაბუკაშვილის კუთვნილი საარქივო მასალა და გამოცემები, მათ შორის: ვიტორიო სელას მიერ XIX საუკუნის ბოლოს რაჭასა და სვანეთში გადაღებული ფოტოები; ემიგრაციაში მყოფი საქართველოს პირველი რესპუბლიკის წარმომადგენლების ავტორობით უცხოეთში გამოცემული წიგნები და პერიოდული გამოცემები; XVII-XVIII საუკუნეების ქართული ხელნაწერების ფრაგმენტები; XIX საუკუნეში გადაწერილი წმინდა ქეთევანის წამება და სხვა უნიკალური დოკუმენტები.
აღსანიშნავია, რომ ლაშა თაბუკაშვილმა რამდენიმე წლის წინათ თავისი ოჯახის მდიდარი ფოტოკოლექციაც (რევაზ თაბუკაშვილისა და მედეა ჯაფარიძის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი ფოტოები) გადასცა საქართველოს ეროვნულ არქივს.
საარქივო წესით აღრიცხვისა და დამუშავების შემდეგ რევაზ თაბუკაშვილის არქივი ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის გახდება ხელმისაწვდომი.

Archival collection of Rezo Tabukashvili was added to the Fonds of the National Archives
The private archive of Georgian writer, screenwriter and playwright Rezo Tabukashvili was added to the fonds of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The Director General of the National Archives, Teona Iashvili hosted Lasha Tabukashvili at the Exhibition Pavilion, where he transferred the archival materials and publications, owned by Revaz Tabukashvili, to the National Archives. Among them were: photographs taken by Vittorio Sella at the end of the 19th century in Racha and Svaneti; books and periodicals published abroad by the representatives of the First Republic of Georgia; fragments of the Georgian manuscripts of the 17th-18th centuries; St. Ketevan's torture and other unique documents written in the 19th century.
It should be noted that several years ago Lasha Tabukashvili also transferred his family's rich photo collection (photographs reflecting Revaz Tabukashvili and Medea Japaridze's life and activity) to the National Archives of Georgia.
Revaz Tabukashvili's archive will be available for any interested person after its registration and processing.