საგანმანათლებლო პროექტ „საქართველოს პირველი რესპუბლიკის“ ფინალური თამაში 22 მაისს გაიმართება
22 მაისს, 14:00 საათზე (დაჯილდოება 16:00 საათზე), საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის - „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ - ფინალური თამაში გაიმართება.
პროექტის მონაწილეებს დააჯილდოებენ: იუსტიციის მინისტრის მოადგილე გოჩა ლორთქიფანიძე, ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი თეონა იაშვილი და საფრანგეთში ქართული ემიგრაციის წარმომადგენელი, ნოე რამიშვილისა და მამია ბერიშვილის შთამომავალი, ტიერი ბერიშვილი.
პროექტის დასკვნით ნაწილში 53 საჯარო და კერძო სკოლის გუნდი ითამაშებს. ფინალში მოხვდნენ გუნდები, რომელთაც 2019 წლის 18 აპრილს გამართულ  ნახევარფინალში 20 შესაძლებლიდან 14 და მეტი ქულა დააგროვეს.
ნახევარფინალური თამაშები თბილისში, ბათუმსა და ქუთაისში ერთდროულად შედგა. მასში მონაწილეობა 261 სკოლის გუნდმა მიიღო. სკოლის თითოეულ გუნდში 5 ძირითადი და ერთი სათადარიგო მონაწილე იყო.
ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტი 2015 წლიდან ტარდება და  საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიით მოსწავლეთა დაინტერესებას ემსახურება. ნახევარფინალურ და ფინალურ თამაშებს საქართველოს კლუბი “რა? სად? როდის?” უძღვება.

The Final Game of the Educational Project "First Democratic Republic of Georgia" will be held on May 22
The final game of the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia - "First Democratic Republic of Georgia" will be held at 14:00 on May 22.
The winners of the project will be awarded by GOcha Lorkiphanidze, Deputy Minister of Justice, Teona Iashvili, Director General of the National Archives of Georgia and Thierry Berishvili, a descendant of Georgian emigrants to France Noe Ramishvili and Mamia Berishvili.
In the final part of the project 53 public and private school teams were involved. The teams reached the final, scoring 14 and more out of 20 points in the semifinals on April 18, 2019. The semifinal games were held simultaneously in Tbilisi, Batumi and Kutaisi. 261 school teams participated in it. There were 5 primary and one reserve members in each school team.
The National Archives educational project has been running since 2015 and serves the interest of students in the history of the First Republic of Georgia.