საგანმანათლებლო პროექტში „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ მონაწილეობისათვის 82 სკოლის მოსწავლე დარეგისტრირდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტში  „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ მონაწილეობისათვის 82 სკოლის მოსწავლე დარეგისტრირდა.
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ საგანმანათლებლო პროექტს საფუძველი 2015 წელს ჩაეყარა და „რა?სად?როდის?“ ინტელექტუალური თამაშის ფორმატით ტარდებოდა. მსოფლიო პანდემიის გამო, წელს კონკურსი განსხვავებული ფორმატით - ესეების კონკურსის სახით ტარდება.
პროექტის მოსამზადებელი ეტაპი 2021 წლის თებერვალში დაიწყო, ღონისძიების დასკვნითი ეტაპი კი 2021 წლის მაისში გაიმართება. პროექტში მონაწილეობის მსურველებმა პირველი რესპუბლიკის თემაზე ესეები მოამზადეს და საკონკურსო კომისიას ელექტრონული ფოსტით გაუგზავნეს.  ფინალურ ეტაპში მონაწილეობისთვის საკონკურსო კომისია 40 საუკეთესო ნაშრომის ავტორს შეარჩევს. ფინალისტებისთვის დასკვნითი კონკურსი zoom-ის პლატფორმაზე 2021 წლის მაისში გაიმართება.
კონკურსანტებმა ესე კონკრეტულ თემაზე ონლაინრეჟიმში უნდა დაწერონ. თემის შინაარსზე ინფორმაციას ისინი  კონკურსის დღეს, ონლაინ რეჟიმში მიიღებენ. საკონკურსო კომისია საბოლოოდ  10 საუკეთესო ნაშრომს გამოავლენს.
პროექტის განხორციელებაში საქართველოს ეროვნულ არქივს მხარს უჭერს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.

82 schoolchildren were registered to participate in the educational project "The First Democratic Republic of Georgia"
82 schoolchildren were registered to participate in the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "The First Democratic Republic of Georgia".
The educational project about the First Republic of Georgia was founded in 2015 and "What? Where? When?" Was held in the format of an intellectual game. Due to the global pandemic, this year the competition is held in a different format - in the form of an essay competition.
The preparatory phase of the project started in February 2021, and the final phase of the event will be held in May 2021. Those wishing to participate in the project prepared essays on the topic of the First Republic and sent them to the competition commission by e-mail. The competition commission will select the authors of 40 best works to participate in the final stage. The final competition for the finalists on the zoom platform will be held in May 2021.
Contestants must write an essay on a specific topic online. They will receive information on the content of the topic online on the day of the competition. The competition commission will finally reveal the 10 best entries.
The Georgian National Archives is supported by the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia.
Detailed information about the project is available at the link: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2021-1.