საჯარო ლექცია 1921 წელს საქართველოს ოკუპაციის თემაზე
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის Facebook გვერდზე - https://www.facebook.com/NationalArchivesofGeorgia - 1921 წლის 25 თებერვალს ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დამოუკიდებელი საქართველოს ოკუპაციის 100 წლისათავთან დაკავშირებით საჯარო ლექციების ციკლი გრძელდება.
დღეს 18:00 საათზე ისტორიკოსი დიმიტრი სილაქაძე ისაუბრებს ომის პირველ ეტაპსა და თბილისის დაცემაზე.
პირველი რესპუბლიკის ისტორიის მკვლევარმა, ეროვნული არქივის თანამშრომელმა დიმიტრი სილაქაძემ ოკუპაციის თემაზე 3 საჯარო ლექცია მოამზადა. „მზადება ომისათვის“ facebook გვერდზე საზოგადოებამ 18 თებერვალს live რეჟიმში იხილა (მისი ვიდეოჩანაწერი ხელმისაწვდომია ამავე გვერდზე). 26 თებერვლის ლექციის თემა კი „ომი თბილისის დაცემის შემდეგ და მარცხი“ იქნება.
ლექციებში მიმოხილულია ის უნიკალური საარქივო მასალა, რომელიც 100 წლის წინათ საქართველოში განხორციელებულ ტრაგიკულ მოვლენებზე საინტერესო და უტყუარ ცნობებს გვაწვდის.
ბოლო წლებში საქართველოს ეროვნული არქივი აქტიურად მუშაობს, რათა საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიის ამსახველი დოკუმენტები საზოგადოებისთვის უფრო მეტად ხელმისაწვდომი გახდეს. ამისთვის არაერთი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროექტი ჩატარდა, გამოიცა წიგნები, შეიქმნა ელექტრონული კატალოგი და მულტიმედია გვერდი, გაიმართა გამოფენები მატერიალურ და ციფრულ ფორმატში. ამ მრავალფეროვანი რესურსების გაცნობა არქივის ვებგვერდზეა შესაძლებელი: https://archive.gov.ge/ge.

Public Lecture on the Occupation of Georgia in 1921
On the Facebook page of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia - https://www.facebook.com/NationalArchivesofGeorgia - a series of public lectures continues on the occasion of the 100th anniversary of the occupation of independent Georgia by Bolshevik Russia continues on February 25, 1921.
Today at 18:00 historian Dimitri Silakadze will talk about the first stage of the war and the fall of Tbilisi.
Dimitri Silakadze, a researcher on the history of the First Republic and an employee of the National Archives, prepared 3 public lectures on the topic of occupation. "Preparing for War" was seen live on the Facebook page on February 18 (this video is available on the same page). The topic of the February 26 lecture will be "War after the fall of Tbilisi and the Defeat."
The lectures review the unique archival material that provides interesting and trustworthy information about the tragic events that took place in Georgia 100 years ago.
In recent years, the National Archives of Georgia has been actively working to make documents reflecting the history of the First Republic of Georgia more accessible to the public. Numerous educational and scientific projects have been carried out for this purpose, books have been published, an electronic catalog and a multimedia page have been created, exhibitions in physical and digital formats have been held. These diverse resources are available on the archive website: https://archive.gov.ge/ge.