საქართველოს ეროვნულ არქივში გამოფენა „ბერძნები საქართველოში“ გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს გამოფენა „ბერძნები საქართველოში“ გაიხსნა, რომელიც საბერძნეთის დამოუკიდებლობის დღეს ეძღვნება. დღესვე გამოფენა დაათვალიერეს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე სოსო გიორგაძემ და საბერძნეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში დიმიტრიოს კარაბალისმა.
25 მარტს საბერძნეთის რესპუბლიკა დამოუკიდებლობის დღეს აღნიშნავს, რასაც ქართველოს ეროვნული არქივი საკუთარი ექსპოზიციით უერთდება.
გამოფენის მიზანია, წარმოაჩინოს ის მჭიდრო და მეგობრული ურთიერთობები, რაც ქართველ და ბერძენ ხალხს აკავშირებს. ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია საქართველოში ბერძნების ცხოვრებისა და ორი ქვეყნის ურთიერთობის ამსახველი საარქივო დოკუმენტები – როგორც ძველი ისტორიული საბუთები, ისე საქართველოს პირველი რესპუბლიკის პერიოდის დოკუმენტები და ფოტომასალა. კერძოდ: XIX საუკუნის ბერძნული ისტორიული საბუთები, ბერძნული საგალობლები, რუკები,  შენობა-ნაგებობათა პროექტები, დოკუმენტები ტაძრების, ბერძენი ოსტატებისა და ბერძნული სასწავლებლების შესახებ და სხვა.
ქართულ-ბერძნული ურთიერთობების ამსახველ მასალასთან ერთად გამოფენაზე წარმოდგენილია რამდენიმე ნიმუში იმ ქართული საგანძურიდან, რომელიც საქართველოში ბერძნების მიგრაციას შემოყვა და 1920-იანი წლებიდან საქართველოს ეროვნულ არქივში ინახება. ეს უძვირფასესი ხელნაწერებია ანჩის სახარება და კალმახის ციხის სახარება.

The Exhibition "Greeks in Georgia" was Opened at the National Archives of Georgia
The exhibition "Greeks in Georgia" dedicated to the Independence Day of Greece was opened today in the exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia. Soso Giorgadze, Deputy Minister of Justice of Georgia and Dimitrios Karabalis, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to Georgia also visited the exhibition today.
On March 25, the Hellenic Republic celebrates Independence Day. The National Archives of Georgia joined the festive day with its own exposition.
The aim of the exhibition is to show the close and friendly relations, connecting the Georgian and Greek peoples. The exposition presents archival documents reflecting the life of Greeks in Georgia and the relations between the two countries - old historical documents, as well as documents and photographs from the period of the First Republic of Georgia. In particular: Greek historical documents of the 19th century, Greek hymns, maps, building projects, documents about temples, Greek masters and Greek schools, etc.
Along with the material reflecting the Georgian-Greek relations, the exhibition presents several samples of the Georgian treasures that was brought by the Greeks to Georgia and have been preserved in the National Archives of Georgia since the 1920s. These precious manuscripts are the Ancha Gospel and the Gospel of the Kalmakhi Fortress.