საქართველოს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის ფინალში 43 მოსწავლე გადავიდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის  „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ ფინალში 43 მოსწავლე გადავიდა. გამარჯვებულების ვინაობა  24 მაისის დაგეგმილ ონლაინშეჯიბრზე გაირკვევა.
დასკვნითი ღონისძიება zoom-ის პლატფორმაზე გაიმართება. კონკურსანტებმა ესე კონკრეტულ თემაზე ონლაინრეჟიმში უნდა დაწერონ და საკონკურსო კომისიას ელექტრონულად გაუგზავნონ. საბოლოოდ 10 საუკეთესო ნაშრომი გამოვლინდება.
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ საგანმანათლებლო პროექტს საფუძველი 2015 წელს ჩაეყარა და „რა? სად? როდის?“ ინტელექტუალური თამაშის ფორმატით ტარდებოდა. მსოფლიო პანდემიის გამო, წელს კონკურსი განსხვავებული ფორმატით - ესეების კონკურსის სახით - ტარდება.
პირველ ეტაპზე პროექტში მონაწილეობის მსურველებმა 1918-1921 წლების საქართველოს ისტორიის თემაზე ესეები მოამზადეს და საკონკურსო კომისიას ელექტრონული ფოსტით გაუგზავნეს. კომისიამ თითოეული მოსწავლის ნაშრომი შეაფასა და ფინალისტები შეარჩია.
პროექტის განხორციელებაში საქართველოს ეროვნულ არქივს მხარს უჭერს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო. დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2021-1

43 students passed to the final of the educational project of the National Archives of Georgia
The final event will be held on the zoom platform. Contestants must write an essay on a specific topic online and send it electronically to the Competition Commission. Eventually the 10 best papers will be revealed.
The educational project about the First Republic of Georgia was founded in 2015 and “What? Where? When? ”Was held in the format of an intellectual game. Due to the global pandemic, this year the competition is held in a different format - in the form of an essay competition.
At the first stage, those wishing to participate in the project prepared essays on the history of Georgia in 1918-1921 and sent them to the competition commission by e-mail. The commission evaluated the work of each student and selected the finalists.
The Georgian National Archives is supported by the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia. Detailed information is available at the link: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2021-1.