საქართველოს ეროვნული არქივის VI საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია 23-24 სექტემბერს გაიმართება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის VI საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა – ტენდენციები და გამოწვევები“ 2021 წლის 23-24 სექტემბერს გაიმართება. კონფერენცია ონლაინფორმატში ჩატარდება.
კონფერენციის სამეცნიერო მიმართულებებია: ფილოლოგია (კლასიკური, ბიზანტიური და ახალბერძნული ფილოლოგია, ლიტერატურა, ლინგვისტიკა, ენათმეცნიერება, ლიტერატურის თეორია, კოდიკოლოგია-ტექსტოლოგია, ფოლკლორისტიკა); ისტორია, წყაროთმცოდნეობა, არქივთმცოდნეობა, ეთნოლოგია, ანთროპოლოგია; ხელოვნებათმცოდნეობა (გამომსახველობითი და დეკორატიულ-გამოყენებითი ხელოვნება, არქიტექტურა, აუდიო და ვიზუალური ხელოვნება, მუსიკა, თეატრი, ხელოვნების თეორია და ისტორია, ქორეოგრაფია); კულტუროლოგია (მუზეუმოლოგია, სიძველეთმცოდნეობა, კულტურის თეორია და ისტორია); ციფრული ესთეტიკა და დიზაინი; ციფრული არქივები და მონაცემთა ბაზები; კონსერვაცია-რესტავრაცია.
კონფერენციაში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ აკადემიური ხარისხის მქონე პირებს, მაგისტრებსა და დოქტორანტებს. თეზისების წარდგენა დაწყებულია, წარდგენის ბოლო ვადაა 2021 წლის 30 ივნისი. დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ კონფერენციის გვერდზე: https://archive.gov.ge/ge/saertashoriso-konferentsia-1
საქართველოს ეროვნული არქივის საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია 2016 წლიდან ტარდება. მისი მიზანია სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნებთან ადაპტაციის გზების ძიება და ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.

The 6th International Scientific Conference of the National Archives of Georgia will be held on September 23-24
The 6th International Scientific Conference of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "Archival Studies, Source Studies – Trends and Challenges" will be held on September 23-24, 2021. The conference will be held in online format.
The scientific directions of the conference are: Philology (Classical, Byzantine and Modern Greek Philology, Literature, Linguistics, Literary Theory, Codicology-Textology, Folklore Studies); History, Source Studies, Archival Studies, Ethnology, Anthropology; Art criticism (visual and decorative-applied arts, architecture, audio and visual arts, music, theater, art theory and history, choreography); Cultural Studies (Museumology, Archeology, Culture Theory and History); Digital aesthetics and design; Digital archives and databases; Conservation-Restoration.
The conference is open to individuals with academic degrees, masters and doctoral students. The submission of abstracts has started, and the deadline for submission is June 30, 2021. For more information, visit the conference page: https://archive.gov.ge/en/saertashoriso-konferentsia-1
The International Scientific Conference of the National Archives of Georgia has been held since 2016. Its aim is to gather scientific innovations, stimulate close scientific ties between Georgian and foreign scholars, promote interdisciplinary and intercultural research, find ways to adapt to the modern requirements of cultural heritage management, and share news in the field of digital humanities.