საქართველოს ეროვნულმა არქივმა საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARUS) 26-ე ყრილობაზე საკუთარი პროექტები წარადგინა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARUS) 26-ე ყრილობაში მიიღო მონაწილეობა. Zoom-ის პლატფორმაზე გამართულ შეხვედრაზე საქართველოს ეროვნული არქივის წარმომადგენლებმა მონაწილეებს გააცნეს ორი მიმდინარე პროექტი: „მეორე მსოფლიო ომი ქართულ არქივებში“, რაც ეროვნული არქივის ფონდებში ამ თემაზე დაცული დოკუმენტების გამოვლენას, ორენოვანი გზამკვლევის შექმნას, ომის მონაწილეთა მოგონებების გამოცემასა და საარქივო მასალაზე დაყრდნობით სამეცნიერო ნაშრომების მომზადებას გულისხმობს და „ქართული კინომემკვიდრეობის დაცვა“, რაც ითვალისწინებს ქართული კინოკოლექციების დიგიტალიზაციასა და ციფრულ რესტავრაციას, ონლაინ კინოკატალოგის შექმნას და კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივისთვის ახალი შენობის მშენებლობას.
ქართული მხრიდან შეხვედრაში მონაწილეობდნენ: საქართველოს ეროვნული არქივის საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსი სოფიო ჯობავა, კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორი გიორგი კაკაბაძე და სამეცნიერო განყოფილების თანამშრომელი დიმიტრი სილაქაძე.
ქართველმა მონაწილეებმა უცხოელი კოლეგები მიიწვიეს საქართველოს ეროვნული არქივის მე-6 საერთაშორისო ონლაინკონფერენციაზე, რომელიც 2021 წლის 23-24 სექტემბერს გაიმართება.
საქართველოს ეროვნულ არქივი 2014 წლიდან არის საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARUS) წევრი და აქტიურად მონაწილეობს მათ მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებებში.

The National Archives of Georgia presented its projects at the 26th Congress of the International Center for Archival Research (ICARUS)
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia participated in the 26th Congress of the International Center for Archival Research (ICARUS). At the meeting held on the Zoom platform, the representatives of the Georgian National Archives introduced the participants to two ongoing projects: "World War II in the Georgian Archives" And "Preservation of Georgian Film Heritage", which envisages digitization and digital restoration of Georgian film collections, creation of an online film catalog and construction of a new building for the Central Archive of Film and Photo Documents.
From the Georgian side, the meeting was attended by: Sophio Jobava, Head of the Public Relations and International Organizations Department of the National Archives of Georgia, Giorgi Kakabadze, Director of the Central Archive of Film and Photo Documents, and Dimitri Silakadze, Employee of the Scientific Department.
Georgian participants invited foreign colleagues to the 6th International Online Conference of the National Archives of Georgia, which will be held on September 23-24, 2021.