„საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ – ეროვნულ არქივში გამოფენა გაიხსნა
საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან 105 წლის იუბილეს გამოფენა მიეძღვნა. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში ექსპოზიცია „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ დღეს გაიხსნა.
გამოფენაზე წარმოდგენილია საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული 1918-1921 წლების საქართველოს ისტორიის ამსახველი მრავალფეროვანი მასალა. დოკუმენტებს შორისაა როგორც პირველი რესპუბლიკის სიმბოლიკა - დამოუკიდებლობის აქტები, გერბისა და დროშის ესკიზები, ჰიმნის ნოტები - ისე 26 მაისის საზეიმო აღნიშვნის შესახებ დოკუმენტები და ქვეყნის პოლიტიკური, საზოგადოებრივი თუ კულტურული ცხოვრების ამსახველი საარქივო მასალა.
ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში ექსპოზიცია ორი თვე გაგრძელდება და მისი დათვალიერება თავისუფალია.

The First Democratic Republic of Georgia” – the exhibition was opened in the National Archive
The exhibition was dedicated to the 105th anniversary of Georgia’s declaration of independence. The exposition “The First Democratic Republic of Georgia” was opened today in the exhibition pavilion at the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia.
The exhibition presents various materials depicting the history of Georgia from 1918-1921 preserved in the National Archives of Georgia. Among the documents are the Act of Independence, symbols of the First Republic. Sketches of the coat of arms and flag, notes of the national anthem, documents about the solemn celebration on May 26, and archival material depicting the political, social, and cultural life of the country.
The exposition at the exhibition pavilion of the National Archives will last for two month and its viewing is free.