„საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალები“ – ეროვნულ არქივში გამოფენა გაიხსნა
საქართველოს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს გამოფენა „საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალები“ გაიხსნა.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია ეროვნულ არქივში ამ თემაზე დაცული მრავალფეროვანი მასალა - ფოტო, წერილობითი და კინოდოკუმენტები.
საგამოფენო ექსპონატები ასახავს შეიარაღებული ძალების ჩამოყალიბების პროცესს. დამთვალიერებელი იხილავს საბრძოლო მოქმედებებისა და წვრთნების, ასევე სამხედრო ტექნიკისა და სამხედრო პირების ფოტოებს; სამხედრო თემატიკაზე გამოცემულ გაზეთებს, ქვეითების შეიარაღების ნიმუშებს, შაშხანებს, რევოლვერებსა და ტაბახმელაში იუნკრების პოზიციებზე ნაპოვნ ვაზნებს.
გამოფენის გახსნაზე ნაჩვენები იყო ეროვნულ არქივში დაცული კინოდოკუმენტები, რომლებმაც საქართველოს პირველი რესპუბლიკის სამხედრო პირებისა და შეიარაღების ცოცხალი კადრები შემოგვინახა.
ექსპოზიციის მიზანი საქართველოს უახლესი ისტორიის ამ უმნიშვნელოვანესი პერიოდის სამხედრო ისტორიის მიმართ საზოგადოების ინტერესის გაზრდაა.

"Armed Forces of the First Republic of Georgia" – exhibition was opened in the National Archives
Exhibition "Armed Forces of the First Republic of Georgia" was opened today at the Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia.
Diverse material – photos, written and film documents – preserved at the National Archives of Georgia are presented at the exposition.
The exhibits depict the formation process of the armed forces. Visitors will see the photos of the combat operations and trainings, as well as military equipment and military personnel; magazines on military subjects, models of infantry armament, rifles, revolvers and cartridges, found in Tabakhmela.
Film documents, hold by the National Archives of Georgia that saved the live shots the military personnel and armament of the First Republic of Georgia.