საქართველოსა და საბერძნეთის არქივები თანამშრომლობის ახალ ეტაპზე გადავიდნენ
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი და საბერძნეთის გენერალური სახელმწიფო არქივი საარქივო დოკუმენტების ასლების გაცვლის, დოკუმენტების კონსერვაცია-რესტავრაციის სფეროში გამოცდილების გაზიარების, ასევე ერთობლივი პროექტების განხორციელების მიმართულებებით მუშაობას გააღრმავებენ.
ორი ქვეყნის არქივებს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმს საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და საბერძნეთის გენერალური სახელმწიფო არქივის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ამალია პაპამ დღეს მოაწერეს ხელი.
ღონისძიებას საბერძნეთში საქართველოს საელჩოს დროებით საქმეთა რწმუნებული დეა მუმლაძე და პირველი მდივანი ანი უძილაური დაესწრნენ.
ვიზიტის ფარგლებში მასპინძლებმა ქართველ კოლეგას საბერძნეთის გენერალური სახელმწიფო არქივის მუდმივი გამოფენა გააცნეს, დაათვალიერებინეს მკვლევართა დარბაზი, დოკუმენტების საცავი და რესტავრაციის ლაბორატორია.

The archives of Georgia and Greece have moved to a new stage of cooperation
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia and the General State Archives of Greece will deepen their work in the directions of exchanging copies of archival documents, sharing experience in the field of preservation and restoration of documents as well as implementing joint projects.
A memorandum of cooperation between the archives of the two countries was signed today by the Director General of the National Archives of Georgia, Teona Iashvili, and the Acting Director of the General State Archives of Greece, Amalia Pappa.
Charge d'affaires of the Embassy of Georgia in Greece Dea Mumladze, and First Secretary Ani Udzilauri attended the event.
Within the framework of the visit, the hosts introduced the permanent exhibition of the General State Archives of Greece to their Georgian colleague, visited the researchers' hall, document storage facility, and restoration laboratory.