„სამხედრო ცენტრის“ ოფიცრების გმირულ ისტორიას ლექცია მიეძღვნა
საქართველოს ეროვნულ-პატრიოტული ძალებისაგან შემდგარი „სამხედრო ცენტრის“ ოფიცრების დახვრეტიდან 100 წელი შესრულდა. ამ თემას მიეძღვნა საჯარო ლექცია, რომელიც ეროვნული არქივის კინოთეატრში დღეს გაიმართა. ლექციას საქართველოს სხვადასხვა სკოლის მოსწავლეები დაესწრნენ.
საქართველოს ბოლშევიკური ოკუპაციის შემდეგ ეროვნულ-პატრიოტული ძალები საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღსადგენად სხვადასხვა გეგმას ამუშავებდნენ, მათ შორის იყო შეიარაღებული აჯანყების ორგანიზება. ამ მიზნით საქართველოში მოქმედი შეიარაღებული რაზმები გაერთიანდნენ და „სამხედრო ცენტრი“ ჩამოაყალიბეს.
ბოლშევიკებმა ამ ორგანიზაციის წევრი 15 ქართველი ოფიცერი დააპატიმრეს და თბილისში, დღევანდელი ვაკის პარკის ტერიტორიაზე, დახვრიტეს. ქართველმა სამხედრო პირებმა დახვრეტის წინაც გმირობის მაგალითი აჩვენეს. მათ შორის იყვნენ: გენერლები - კოტე აფხაზი, ვარდენ წულუკიძე, ალექსანდრე ანდრონიკიშვილი; პოლკოვნიკები: გიორგი ხიმშიაშვილი, როსტომ მუსხელიშვილი, ალექსანდრე მაჭავარიანი, ელიზბარ გულისაშვილი, ოფიცრები: მიხეილ ზანდუკელი, სიმონ ბაგრატიონ-მუხრანელი, ივანე ქუთათელაძე; როტმისტრი ფარნაოზ ყარალაშვილი; ასევე: იასონ კერესელიძე, სიმონ ჭიაბრიშვილი, ალექსანდრე მაჭავარიანი, ლევან კლიმიაშვილი და დიმიტრი ჩრდილელი.
ლექცია წაიკითხეს საქართველოს ეროვნული არქივის სამეცნიერო განყოფილების თანამშრომლებმა: ლევან ჯიქიამ და დიმიტრი სილაქაძემ.

The lecture was dedicated to the heroic history of the officers of the “Military Center”
It has been 100 years since the shooting of the officers of the “Military Center”, consisting of the National-Patriotic Forces of Georgia. A public lecture was dedicated to this topic and was held today in the cinema of the National Archive. The lecture was attended by students from different schools in Georgia.
After the Bolshevik occupation of Georgia, the national-patriotic forces worked out various plans to restore the state independence of Georgia, among them the organization of an armed rebellion. For this purpose, the armed forces operating in Georgia united and formed the “Military Center”.
The Bolsheviks arrested 15 Georgian officers who were members of this organization and shot them in the territory of today’s Vake Park in Tbilisi. Georgian military personnel showed an example of heroism even before being shot. Among them were: generals – Kote Abkhazi, Varden Tsulukidze, and Aleksandre Andronikashvili; Colonels: Giorgi Khimshiashvili, Rostom Muskhelishvili, Aleksandre Machavariani, and Elisbar Gulisashvili; officers: Mikheil Zandukeli, Simon Bagration-Mukhraneli, Ivane Kutateladze; Captain Farnaoz Karalashvili; also: Jason Kereselidze. Simon Chiabrishvili, Aleksandre Machavariani, Levan Klimiashvili, and Dimitri Sheteli.
The lecture was given by the employees of the scientific department of the National Archives of Georgia: Levan Jikia and Dimitri Silakadze.