საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ეროვნულმა არქივმა გამოფენა და წიგნის პრეზენტაცია მიუძღვნა
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს  გაიხსნა 1918-1921 წლების ისტორიის ამსახველი ფოტო და წერილობითი დოკუმენტების გამოფენა. ამავდროულად, გაიმართა გივი ღამბაშიძის წიგნად გამოცემული მოგონებების - ომის დღეების - პრეზენტაცია.
ღონისძიება იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ მიხეილ სარჯველაძემ გახსნა. საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს: ისტორიკოსმა დიმიტრი სილაქაძემ, ღამბაშიძების ოჯახის შთამომავლებმა - ნათელა ნიკოლაძე-ვილკურმა და ნინო ღამბაშიძემ.
„ომის დღეები“ - ეს არის გიმნაზიის მოსწავლის, 18 წლის მოხალისე ჯარისკაცის, გივი ღამბაშიძის მოგონებები 1921 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ.
ეს გამოცემა ქართველ საზოგადოებას მნიშვნელოვან ინფორმაციას მიაწვდის ომის მიმდინარეობასა და არმიასა თუ მოსახლეობაში არსებული განწყობის შესახებ. მასში წარმოდგენილია სანგრებიდან დანახული ომი თავისი საშინელებებით. მოგონებები სავსეა იუმორით, ახალგაზრდული შემართებითა და იმედგაცრუებით.
გივი ღამბაშიძემ მოგონებების წერა 1921 წლის ივნისში კონსტანტინოპოლში ყოფნისას, დაიწყო. დღიურის სტილში აღწერილი ამბავი 1921 წლის 17 თებერვლიდან 7 მარტამდე პერიოდს მოიცავს. მასში ჩართულია უშუალოდ ომის პერიოდში - 24 თებერვალს - სანგარში გაკეთებული ჩანაწერი, ბოლოში კი დამატებული აქვს მცირე მოგონება 1925 წელს საქართველოდან მისი ემიგრაციის შესახებ.
გივი ღამბაშიძე დაიბადა 1902 წელს ცნობილი ქართველი ექიმისა და საზოგადო მოღვაწის, ვახტანგ ღამბაშიძისა და ამერიკელი ვანდა ჰოპეს ოჯახში. ვანდა ჰოპე თბილისის უნივერსიტეტის ინგლისური ენის პროფესორი და წითელი ჯვრის აქტიური წევრი იყო.
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ დღეს გახსნილი გამოფენის ნახვა დამთვალიერებელს ორი კვირის განმავლობაში შეუძლია.

The National Archives of Georgia dedicated the exhibition and the presentation of the book to the Independence Day of Georgia
On the occasion of the Independence Day of Georgia, the National Archives of Georgia has opened an exhibition of photographs and written documents reflecting the history of 1918-1921 in the Exhibition Pavilion. At the same time, the presentation of Givi Ghambashidze's book – “The Days of War” was held.
The event was opened by the Deputy Minister of Justice, Mikheil Sarjveladze. The historian Dimitri Silakadze, the descendants of the family of Ghambashidze - Natela Nikoladze-Vilkur and Nino Ghambashidze addressed the public.
"Days of War" - Memories of Givi Gambashidze - student of gymnasium, 18-year-old volunteer soldier - about the 1921 Russian-Georgian war.
This publication will provide the Georgian society with an important information about the ongoing war and the attitude of the army or the population. It is presented with the horrors of the war from the trenches. Memories are full of humor and frustration.
Givi Gambashidze started writing in June 1921, when he was in Constantinople. The story described in the diary style, covers the period from 17 February to 7 March, 1921. It reflects the tapes made in the trench directly during the war, in the end he has a small memoir about his emigration from Georgia in 1925.
Givi Ghambashidze was born in 1902 in the family of famous Georgian doctor and public figure, Vakhtang Gambashidze and American Vanda Hope. Vanda Hope was professor of English language at Tbilisi State University and was an active member of the Red Cross.
The exhibition about the first republic of Georgia was opened today and can be attended by the visitors within two weeks.