საქართველოს საპორტო ქალაქების ფოტოები საერთაშორისო გამოფენაზე
საბერძნეთის ქალაქ თესალონიკში, ბიზანტიური კულტურის მუზეუმში, 15 დეკემბერს გამოფენა „ეგეოსის, შავი და კასპიის საზღვაო პორტები“ გაიხსნება. ექსპოზიციაზე, სხვადასხვა ქვეყნის საპორტო ქალაქებთან ერთად, წარმოდგენილი იქნება ბათუმის, ფოთისა და სოხუმის ისტორიული ფოტოები, რომელიც საქართველოს ეროვნულ არქივში, დიმიტრი ერმაკოვის ფოტოკოლექციაშია დაცული.
ღონისძიება ეწყობა ევროკავშირის „შავი ზღვის აუზის ქვეყნების გაერთიანებული სამოქმედო პროგრამის (2007-2013)“ მიერ დაფუძნებული პროექტის „ეგეოსიდან შავ ზღვამდე. აღმოსავლეთის საზღვაო მარშრუტები შუასაუკუნეების პორტებში“ ფარგლებში. მისი ორგანიზატორები არიან: ბიზანტიური და პოსტბიზანტიური მონუმენტების ევროპული ცენტრი, ცენტრალური მაკედონიის რეგიონის კულტურის ცენტრი და შავ ზღვაზე ბერძნული ცივილიზაციის განვითარების სწავლების ცენტრი.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება შემდეგი საპორტო ქალაქების საუკუნისწინანდელი ფოტოები: თესალონკი, კავალა, მარონია, სტამბული, ვარნა, კონსტანტა, ოდესა, ბათუმი, ბაქო, სევასტოპოლო, სოხუმი, ფოთი, სოზოპოლი, თასოსი და სხვ. ექსპოზიციაზე ორგანიზატორები წარმოადგენენ, ასევე, ძველ საფოსტო ბარათებს, გრავიურებსა და რუკებს. გამოფენა ერთ თვეს გაგრძელდება.
გამოფენის გახსნის ცერემონიალს დაესწრება საქართველოს ეროვნული არქივის დელეგაცია.
აღსანიშნავია, რომ გამოფენის გარდა, პროექტით დაგეგმილია ეგეოსის, შავი და კასპიის საზღვაო პორტებთან დაკავშირებული დოკუმენტების ელექტრონული ბაზის შექმნა, 25-წუთიანი დოკუმენტური ფილმის გადაღება, სპეციალური ვებგვერდის შექმნა, გამოცემის მომზადება და კონფერენციებისა და სამუშაო შეხვედრების გამართვა.

Photos of Port Cities of Georgia on International Exhibition
Exhibition “Medieval Ports in the Maritime Routs of the East: North Aegean, Black Sea, Caspian Sea” will be opened on December 15 in Thessaloniki, Greece at the European Center of Byzantine and Post Byzantine Monuments. Together with the port cities of different countries, the historical photos of Batumi, Poti and Sukhumi, preserved at the National Archives of Georgia in the photo collection of Dimitri Ermakov will be presented at the exposition.
The arrangement is included in the actions of the project “OLKAS. From Aegean to the Black Sea. Medieval Ports in the Maritime Routs of the East”. The organizers of the exposition are: European Center of Byzantine and Post Byzantine Monuments, Cultural Center of Thessaloniki and Center for the Study and Development of Hellenic Culture of the Black Sea.
Century ago photos of the following port cities will be presented at the exhibition: Thessaloniki, Kavala, Maroneia, Istanbul, Varna, Odessa, Batumi, Baku, Sevastopol, Sukhumi, Poti, Sozopoli and others. Old Post cards, gravures and maps will be also presented by the organizers. Exposition will last for one month.
The opening ceremony of the exhibition will be attended by the delegation of the National Archives of Georgia.
It’s worth mentioning that besides the exhibition the electronic base of the documents connected with the ports of Aegean, Black and Caspian Sea is planned to be created, also the filming of the documentary (25 minutes), creation of a special web-site, preparation of the edition and holding conferences and workshops.