სარგის კაკაბაძის არქივის გამოფენა გრძელდება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში მიმდინარე  გამოფენა „სარგის კაკაბაძე“ აგვისტოს ბოლომდე გაგრძელდება.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია ისტორიკოსის, ფილოლოგისა და არქივისტის, სარგის კაკაბაძის საოჯახო არქივში დაცული მასალა: კაკაბაძეების საოჯახო ფოტოები და დოკუმენტები, გამოუქვეყნებელი და სრულიად უცნობი სამეცნიერო ნაშრომები, სარგის კაკაბაძის კუთვნილი არქეოლოგიური ნივთები, მათ შორის იშვიათი ნუმიზმატიკური მასალა; სარგის, დავით და არტემ კაკაბაძეებთან დაკავშირებული საინტერესო საარქივო დოკუმენტები.
გამოფენა 7 ივნისს არქივების საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში გაიხსნა. საზოგადოების დიდი ინტერესის გათვალისწინებით, გამოფენა 31 აგვისტოს ჩათვლით გაგრძელდა.
სარგის კაკაბაძე საქართველოს ეროვნული არქივის (იმ დროისათვის ცენტრალური არქივის) ერთ-ერთი დამფუძნებელი და შემდგომში ხელმძღვანელი იყო. მისი დამსახურებით ეროვნული არქივის ფონდები უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტებით შეივსო.
სარგის კაკაბაძის უნიკალურ პირად არქივს მისი შვილიშვილი ცირა კალანდაძე ინახავს. სწორედ მისი დახმარებით ისტორიკოსის არქივის დოკუმენტები ფართო საზოგადოებისთვის პირველად არის წარმოდგენილი ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში.
სარგის კაკაბაძეს უმდიდრესი მემკვიდრეობა დარჩა: მონოგრაფიული ნაშრომები, სამეცნიერო სტატიები, ეპისტოლარული მემკვიდრეობა, ფოტომასალა, ქართული განძის მოძრაობასთან დაკავშირებული ფასდაუდებელი დოკუმენტაცია, რომელიც ამ დრომდე გამოუქვეყნებელია, შესაბამისად, არ არის შესული სამეცნიერო მიმოქცევაში. ეროვნულ არქივში მიმდინარე გამოფენა ამ მასალის ფართო საზოგადოებისათვის გასაცნობად გადადგმული პირველი ნაბიჯია.

Exhibition regarding Sargis Kakabadze is extended
The exhibition “Sargis Kakabadze” will be extended at the Exhibition Pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia till the end of August.
The exhibition contains material preserved in the family archive of historian, philologist and archivist Sargis Kakabadze: Kakabadze family photos and documents, unpublished and completely unknown scientific works, archaeological items belonging to Sargis Kakabadze, including rare numismatic materials; interesting archival documents related to Sargis, David and Artem Kakabadze.
The exhibition was opened on June 7 as part of the International Archives Week. Because of the public interest the exhibition was extended till August 31.
Sargis Kakabadze was one of the founders and later head of the National Archives of Georgia (at the time the Central Archives). Thanks to him, the fonds of the National Archives were filled with important documents.
Sargis Kakabadze's unique personal archive is kept by his granddaughter Tsira Kalandadze. With her assistance the documents  from the Historian's Archive is presented to the wide society at the Exhibition Pavilion of the National Archives for the first time.
Sargis Kakabadze has the richest legacy: monographs, scientific articles, epistolary heritage, photographs, invaluable documentation related to the movement of Georgian treasures, which have not been published so far, and therefore are not in scientific circulation. The current exhibition at the National Archives is a first step in making this material public.